Saada vihje

HANS VÄRE Eelised anname võõrastele, vastutust ootame omadelt (1)

Copy
Hans Väre, Sakala peatoimetaja
Hans Väre, Sakala peatoimetaja Foto: Elmo Riig

Justiits- ja digiminister Liisa Pakosta neljapäevane Meta-ämber on kahjuks vaid üks osa Eesti poliitikute seas üha kasvavast harjumusest toetada välismaiseid netihiiglasi Eesti ajakirjandusväljaannete arvelt.

Ministeeriumi pressiteade kujutas ämbrikolinat muidugi rõõmukellade helinana. "Eesti andis sotsiaalmeediaplatvormi Meta kasutusse ligi 4 miljardit sõna" kuulutas pealkiri. Avalõik jätkas: "Facebooki ja Instagrami emafirma Meta võtab vastu eesti keele korpuse andmed, mis sisaldavad peaaegu 4 miljardit sõna. Sellega luuakse eeldused eesti keele ja kultuuri esindatuse kasvatamiseks kaasaaegsetes tehisintellekti mudelites." Milline üllameelsus Metalt meie pisikese keele sõnad vastu võtta!

Paraku unustas minister, et üle poole keelekorpusest moodustab autoriõigusega kaitstud ajakirjanduslik sisu, mille tasuta teisele äriorganisatsioonile andmisest ükski Eesti meediamaja huvitatud pole. Samuti selle, et suured keelemudelid on kuskilt meie sõnad juba niikuinii kätte saanud ja Eesti valitsuse ülesanne ei tohiks olla võõramaiste hiigelkorporatsioonide, vaid oma inimeste huvide kaitsmine. Paraku pole keelekorpusega juhtunu ainus näide sellest, kuidas maailma rikkaimatele eeliseid kandikul ette kantakse, vastutust aga omade käest nõutakse.

Tagasi üles