Saada vihje

Kuidas Viljandi ennast kohalikust elektrist lahti ühendas ja voolu naabrite rabast saama hakkas

Copy
Elektripostide paigaldamine Viljandi lähedal. Linna jõudis elekter esimest korda 7. oktoobril 1901, kui linnanõunik Robert Schmidt oli oma õlletehases ka elektritootmise käima saanud.
Elektripostide paigaldamine Viljandi lähedal. Linna jõudis elekter esimest korda 7. oktoobril 1901, kui linnanõunik Robert Schmidt oli oma õlletehases ka elektritootmise käima saanud. Foto: Viljandi muuseumi fotokogu

Sel nädalavahetusel jõuab kätte ajalooline hetk, mil Eesti ja teiste Balti riikide elektrisüsteem ühendatakse lahti Venemaa elektrivõrgust ning liidetakse Mandri-Euroopa süsteemiga. Kuigi sellest on kirjutatud ja räägitud kuude kaupa, paistab lahtiühendamine tulevat erilise pidulikkuse ja rahvakogunemiseta. Kui sajandi eest Viljandit ja Tartut juhtinud mehed saaksid seda näha, siis küllap nad vangutaksid murelikult pead.

1929. aasta sügise hakul elas Viljandi üle suure ja olulise muudatuse elektrivarustuses. Selle tähistamisel ei hoitud kokku kõrgete ametimeeste ega korralike šõuelementidega. Kujutage ette dramaatilist pilti: terve linn läheb korraga pimedaks. Ja mitte ülekantud tähenduses, vaid sõna otseses mõttes kogu elektrivalgus kustub. Kokkukogunenud rahvahulk hoiab hinge kinni.

Ja siis astub esile linnapea August Maramaa. Põlevad ainult mõned spetsiaalselt selleks kohale toodud küünlad, linnapea lõikab nende hubisevas valguses läbi rahvusvärvides lindi … ja kogu linn läheb valgeks. Pimeduse võim on murtud.

Tagasi üles