Saada vihje

Aialinnuvaatlejad märkasid ka tänavu kõige rohkem rasvatihast

Copy
Rasvatihane on vaatlustulemuste põhjal otsustades aedades ja parkides kõige rohkem levinud linnuliik.
Rasvatihane on vaatlustulemuste põhjal otsustades aedades ja parkides kõige rohkem levinud linnuliik. Foto: Elmo Riig

Möödunud nädalavahetusel olnud talvisel aialinnuvaatlusel osales esialgsetel andmetel umbes 2000 inimest, kes märkasid oma aedades kokku enam kui 32 000 lindu vähemalt 65 liigist. 16. aastat järjest oli kõige enam nähtud liik rasvatihane.

Ornitoloogiaühingule vaatlusandmed edastanud inimesed tegid vaatlusi ligi 1100 paigas üle Eesti. Rasvatihane moodustas peaaegu neljandiku vaadeldud lindude koguarvust. Nagu varasematel aastatel mahtusid esiviisikusse veel põldvarblane, rohevint, koduvarblane ja sinitihane.

Talvise aialinnuvaatluse eestvedaja Andres Kalamees nentis, et tänavu oli vaatluskohtades lindude arv väiksem. "Aasta alguse püsiv lumikate on kogu Eestist peaaegu kadunud. Pikalt püsinud soojad ilmad võimaldavad lindudel leida loodusest rohkem toitu, mis ei sunni neid toidumajade juurde kogunema. Pühapäeval oli aedades näha isegi putukaid lendamas," selgitas Kalamees.

Tema sõnul loendati vaatluskohas keskmiselt 30 lindu ja seda on vähem, kui on senine pikaajaline keskmine.

"Esmamuljete põhjal on tänavu tavapärasest oluliselt vähem kohatud rohevinte ja kuldnokki. Sooja ilma tõttu märkasid vaatlejad aedades mullusest palju vähem leevikesi. Põnevamad liigid olid vöötkakk, mänsak, merikotkas, hangelind ja valgepõsk-lagle. Pandi tähele ka hallõgijat, raud- ja kanakulle, kes toidumajade läheduses oma sööki redust jälgisid," tõi Kalamees välja huvitavaid tähelepanekuid.

Vaatlustulemusi oodatakse jaanuari viimase päevani ja väga oodatud on andmed ka nendest vaatluskohtadest, kus vaatluspäevadel, 24.–26. jaanuaril, tunni aja jooksul ei kohatud ühtegi lindu. Lõpliku kokkuvõtte talvisest aialinnuvaatlusest avaldab ornitoloogiaühing veebruaris.

Tagasi üles