Saada vihje

IVO JAANISOO Töö lõpetanud tuulikut saab taaskasutada (1)

Ivo Jaanisoo
Ivo Jaanisoo Foto: Madis Veltman

Ehkki esimene Eesti tuulegeneraator püstitati Virtsu juba 2002. aastal – ja see töötab seniajani –, on tuuleparkide rajamine hoo sisse saanud viimaste aastatega. Tuulikute eluiga on 20–30 aastat, mistõttu muutub nende demonteerimise ja käitlemise küsimus Eestis aktuaalseks alles mitmekümne aasta pärast.

Tuulik koosneb lihtsustatult öeldes tornist ja selle otsas pöörlevatest labadest. 90 protsenti tuulikus kasutatavaid materjale on taaskasutatavad. Nende koostises olevat terast, alumiiniumi, vaske ja malmi saab ümber sulatada ja kasutada uute toodete tegemiseks. Samuti saab tuuliku vundamendis kasutatud betooni purustada ja kasutada ehitusmaterjalina, sealhulgas uute vundamentide ehitamiseks.

Tuuliku torni on tänu lihtsamatele materjalidele kergem taaskasutada, kuid labadega on lugu keerulisem, sest neid valmistatakse enamasti komposiitmaterjalidest. Kui tuuliku eluiga läbi saab, jääb siiski kaks võimalust, mida labadega edasi teha: kasutada sama materjali millekski muuks või töödelda see uueks materjaliks.

Tagasi üles