Saada vihje

Uus petuteade võttis sihikule Viljandi bussisõitjad

Copy
Ettevaatust! Ühismeedias levib libakampaania, kus lubatakse aastaks tasuta bussisõidu õigust, kuid lingi avamine jätab hoopis rahast ilma.
Ettevaatust! Ühismeedias levib libakampaania, kus lubatakse aastaks tasuta bussisõidu õigust, kuid lingi avamine jätab hoopis rahast ilma. Foto: Kuvatõmmis/Facebook

Ühismeediakeskkonnas Facebook levib petuteade, mis kutsub osalema liikumise suurendamise algatuses ja lubab välja loosida pool tuhat kinkekaarti, millega saab Viljandis bussiga pool aastat peaaegu tasuta sõita.

"Linnavalitsus kutsub teid osalema liikuvuse suurendamise ja ühistranspordi toetamise algatuses. Hangi üks 500-st nutikaardist, mis annab sulle õiguse 6 kuud piiramatuks sõiduks linnas vaid 2,30 euro eest," antakse postituses teada, kutsutakse klõpsama lingil ja ühtlasi soovitatakse kiirustada, sest pakkumine kehtib nädala lõpuni.

"Täielik pettus, kindlasti ei tohi sellele lingile klõpsata!" hoiatab Viljandimaa ühistranspordikeskuse juht Kaupo Kase. Ta tõdes, et petuteade on väga professionaalselt koostatud ning võib jätta ehtsa mulje.

Postitusele omalt poolt hoiatavaid kommentaare lisada ei saa, Kase kinnitusel jälgib seda tekstirobot ja kustutab need silmapilk ära. Küll aga on postituse all neli algatust kiitvat kommentaari: Sébastien Moreau annab teada, et sai kaardi kätte, ning ka Dominique Pollin kinnitab, et see on hea pakkumine, mida ta juba kasutab. 

"Tuleb Facebooki teavitada, et tegemist on pettusega, ning mingil juhul ei tasu postituses ja kommentaariumis toodud linkidele minna," ütles Kase. 

Postituse juures on kasutatud kodulehekülgedelt näpatud fotosid, millest kaks on pärit Sakalast ja üks on Kaupo Kase enda tehtud.

Analoogset petuskeemi proovitakse kasutada Tartus ja Pärnus. Eelmisel suvel on Tartust teada vähemalt üks juhtum, kus lingile klõpsanud inimene sai petta ja jäi ilma 53 eurost. Panga abil sai ta teada, et raha kanti Kreekasse.

Veebipolitseinik Elerin Tetsmann kinnitas, et teadaolevalt on ka Viljandimaal paar inimest sellega petta saanud. 

"Juba on ka esimesed ohvrid, kes libalehelt endale "hooajapileti" ostsid," nentis ta. "Kahju ei ole ühe inimese kohta küll suur, kuid petturid on taas loonud skeemi, kuidas tavainimeste arvelt rikastuda."

Veebipolitseinik loetles tunnusmärke, mis aitavad libalehte ära tunda: konto on hiljuti loodud, puuduvad jälgijad, jagatakse linke kahtlastele veebilehtedele, sisu või aktiivsus on vähene ning leht sisaldab õigekirjavigu, halbu tõlkeid ja ebausutavaid nimesid.

"Kui sellist lehte kohtad, siis kindlasti anna sellest Facebookile teada," soovitas Tetsmann. "Kui sa täpselt ei tea, kas tegemist on libalehega, küsi veebipolitseinikult!"

Tetsmann lisas, et kelmid on osavad ja arenevad järjest ning nende võrk muutub järjest tihedamaks ja täpsemaks. "Koerakutsikad ja bussipiletid on teemaks sagedasti, sest need lähevad inimestele korda. Ja ikka leidub neid, kes ohvriks satuvad."

Tagasi üles