Saada vihje

RAAMAT Maailma kõige ihaldatum ja samas kõige eluohtlikum amet

Arhetüüpne sõge imperaator kinolinal. Kassafilmis "Gladiator II" kehastas Joseph Quinn imperaator Getat. Geta tappis tema vend, imperaator Caracalla. Caracalla omakorda mõrvati peldikus,  tapjaks ihukaitsja.
Arhetüüpne sõge imperaator kinolinal. Kassafilmis "Gladiator II" kehastas Joseph Quinn imperaator Getat. Geta tappis tema vend, imperaator Caracalla. Caracalla omakorda mõrvati peldikus,  tapjaks ihukaitsja. Foto: Cuba Scott

Antiigiuurija Mary Beard teab antiikaja Roomast oluliselt rohkem, kui teadis keskmine toonane roomlane. Daily Mail on toredasti leidnud, et oleks Beard juba toona roomlaste poolel olnud, poleks nood oma impeeriumi kaotanud.

Beard on Cambridge’i ülikooli antiigiteaduse emeriitprofessor ja tuntud kogu maailmas. Tema arvukatest raamatutest on eesti keeles varem ilmunud "SPQR". Oma seni viimases, 2023. aastal ilmunud raamatus "Rooma keiser. Vana-Rooma maailma valitsemine" võtab ta luubi alla Rooma keisrid. Uurib ja analüüsib nende kohta käivaid fakte, suuri võimu-, korruptsiooni- ja vandenõuküsimusi. Kuid Beard poleks Beard, kui ta jätaks kahe silma vahele nende elu igapäevased praktilised seigad.

Rooma keiser kui hullunud aristokraat, nagu neid näiteks demonstreerib Ridley Scotti kassafilm "Gladiator II", on laias laastus müüt. Rooma impeeriumi kui süsteemi säilimine poleks Beardi hinnangul mõistetav ega usutav, kui seda oleksid valitsenud üksteise järel vaid hullud või poolhullud. Teda huvitab, kuidas need hullumeelsuse lood tekkisid. 

Kommentaarid
Tagasi üles