Kujutage ette, et kõnnite ilusal sügisõhtul metsas, näiteks mõne kaitseala sihtkaitsevööndis, ja ühtäkki avastate end koertega peetava jahi keskelt. Või lähete laupäeva hommikupoolikul seenele, aga selgub, et saaki seekord ei saa, sest sealsamas käib jaht. Või siis satute kodumetsas kütiliinile. Õnneks teete häält ning jahimehed tunnistavad teile hiljem, et ainult see päästiski teid mahalaskmisest.
FARIŠTAMO ELLER ⟩ Kes kütib? Keda? Kus? Miks ja millega? Ei tea (17)
Peaaegu igal aastal leiab Eestis aset mõni traagiline jahiõnnetus, milles saab viga või suisa hukkub mõni inimene, enamasti küll jahi osaline. Nii mõne jahiseltsi piirkonna lähedal elavatel inimestel kui ka tavalistel looduses liikujatel on õigus teada, kus, kellele ja kuidas parasjagu jahti peetakse. See on oluline nii kodanike turvalisuse pärast kui ka jahipidamise läbipaistvuse ja kultuuri huvides.
Tegelikult on hämmastav, et seniajani pole e-Eestiks nimetatavas riigis avalikku, jahipidamise kohta operatiivselt infot saada võimaldavat veebikeskkonda. Keskkonda, mis lubaks nii jahipiirkonnas elavatel inimestel kui ka muidu looduses liikujatel jälgida, millises metsas mis loomi millise loa alusel parasjagu kütitakse või lähiajal küttida kavatsetakse. Kui see olemas oleks, saaksid tavalised kodanikud ohutult metsas liikumist planeerida ja hästi sobiks säärane lahendus kokku ka Eesti e-riigi kuvandiga. Pealegi on metsa sisenemine ja sealt elusana väljumine ju kõigi põhiõigus. Vähemalt inimeste.