/nginx/o/2024/10/16/16422949t1hfd4b.jpg)
Viljandist paari-kolme kilomeetri kaugusel Põltsamaa tee ääres arendab Mulgi Ehitus Kikka elamurajooni. Kaks maja on valmis ja omaniku leidnud, üks ootab ehitusjärge, kokku aga on selles Peetrimõisa külla jäävas arenduses seitse krunti.
"Praegu on asjad niikaugel, et kolmandal majal läheb kohe ehitusluba sisse ja hakkame ehitama. Kahes majas elatakse juba sees," lausus osaühingu Mulgi Ehitus juht Rein Kessler ning nentis, et inimesed on hakanud paari aasta eest alustatud arenduse vastu jälle huvi üles näitama. "Pool aastat oli täiesti vaikne, aga nüüd enam mitte ning selle põhjal otsustasime, et ehitame kohe ühe maja veel müügivalmis ja siis vaatame, mida turg edasi teeb."
Oma arendus annab tööd
Ehitusturul ei ole lihtsad ajad. Nagu Rein Kessler rääkis, jälgib ettevõte Kikka arenduse puhul, mida ütleb tagasisideks sealseid maju müüv Arco Vara vanemmaakler Anna Volmer Raud.
Õigupoolest andiski Mulgi Ehitus viimati valminud maja võtmed juulis omanikule kätte ja tegi siis mõttepausi, et otsustada, kas üldse enne talve uue objektiga pihta hakata. "Otsustasime, et ikka teeme, kas või selleks, et meestel oleks tööd. Samuti on taas huvi," kõneles Kessler.
Siiski tõdes ta, et üldiselt on ehitusturg kõikuv ja tuleb vahepeal põhimõtteliselt püstloodis alla. "Eks tule raske talv ja arvatavasti kevad ka. Sellest on mujalgi märke, sest jaekaubanduse müük on vähenenud ning ega keegi tea, millised elektriarved talvel ees ootavad. Kindlust ei ole."
Olukorra keerukusele viitas augusti lõpus ka Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina, märkides, et jaekaubandusettevõtete müügimahud olid teises kvartalis languses. Ootuspäraselt jätkus eratarbimise mahu kahanemine ning et eratarbimine moodustab sisemajanduse kogutoodangust üle poole, on selle vähenemisel majandusele tugev mõju. "Kuigi reaalpalk kasvab juba möödunud aasta keskpaigast ja keskmise palga saaja ostujõud paraneb, pidurdab tarbimist majapidamiste nõrk kindlustunne," tähendas Mertsina.
Laenugraafikud ehmatavad
Viljandi linnapildis on küll näha, et eramaju kõpitsetakse, kuid linnas on Rein Kessleri sõnul enamasti suured arendajad need, kes praegu midagi uut teevad. "Ehitajad nagu meie loodavad ikka KredExi peale, et need kortermaja tegemised lahti lähevad."
Praegu on Mulgi Ehitusel 16 töötajat. Mõne kuu eest tuli kaks inimest tööpuudusel koondada. Sestap ongi hea, kui on objekte, millel mehed vaiksemal ajal rakendust saavad. Samas tuleb ettevõttel neile palgad välja maksta ja materjalid osta ning siis lõpuks loota, et valmis objekt ostja leiab.
Nagu Anna Volmer Raud ütles, annab majanduslikult raske aeg kõikjal tunda. "Meil Kikkal üks klient on, kes tahab konkreetselt mingeid nüansse arutada, ning tegelikult on huvilisi ja küsijaid veel, aga sellist ostutehinguga lõpuleminekut on praegusel ajal väga vähe ja mitte ainult seal, vaid kõikjal," rääkis ta ning mainis, et müüb muu hulgas Vana-Võidu Tulika tee arendust ja kui varem läks seal väga hästi, siis nüüd on üks maja juba pikemat aega seisnud. "Küsijaid on, aga ostutehingud on väga-väga kaalutletud."
Laiemalt vaadates leidis maakler, et linnalähedane piirkond on inimestele atraktiivne, aga tõepoolest ainult siis, kui see on linnale päriselt lähedal. Kessler on Mulgi Ehituse objektide puhul täheldanud, et sinna tahavad kolida inimesed, kes soovivad linnakorterist ära saada. "Kui uus kodu asuks kümme kilomeetrit linnast, oleks teine asi, aga Kikka näiteks on ju nii lähedal: kooli kaks ja pool kilomeetrit, kesklinna kolm."
Volmer Raud tähendas, et määravaks saavad ka arendaja tugevus ja muu seesugune, näiteks millised on vee- ja kanalisatsioonivõimalused, ning tahetakse ennekõike võtmed-kätte-lahendust. "Ehitusjärgus asja ostetakse kindlasti vähem," nentis ta ning rääkis, et ühelt poolt mõeldakse selliste objektide puhul ehitustegevusele ja hinnale, teisalt ei taheta paberil asju osta. "Tallinnas on natuke teistmoodi. Seal on inimesed harjunud ostma paberi peal kinnisvara, aga meil Viljandis on uusarendused näidanud, et pigem tullakse ja tehakse tehing siis, kui asi on juba silmaga näha ja käega katsuda."
Kessler tõdes, et inimeste hirmudest on Mulgi Ehituski teadlik ja kui vaadata praegust või ka kümne aasta tagust aega, siis need on ka õigustatud. "Kui on näiteks tegu paari aasta vanuse tegijaga, võibki inimestel tekkida kahtlus, kas kõik saab ikka valmis."
Oma ettevõtte kohta lausus Kessler, et see on juba nii pikalt turul olnud, et teatav usaldus on saavutatud. Siiski võib tema sõnul öelda, et huvi kasvab siis, kui vundament on olemas ja ehk sarikadki püsti. Oma tõuke andvat seegi, kui arendatavas piirkonnas keegi juba elab. "Meil oligi nii, et kui esimene tuli, siis tegelikult tekkis ka kohe teisel huvi."
Volmer Raua sõnul annavad Kikkal valmis majad võimalikele uutele ostjatele kindlustunnet juurde, kuid selle kõrval on ikkagi segavaks faktoriks majanduslik olukord. "Kui inimene läheb panka ja saab oma laenugraafiku kätte, tekib tal hirm, kui neid tagasimakseid ja intressimäärasid vaatab," selgitas ta ning tõdes, et nii mõnigi tema klient on graafiku kättesaamise järel otsustanud tehingu ikkagi katki jätta.
Kokku seitse krunti
Mulgi Ehitus omandas Kikka krundid paari aasta eest sealsamas üle tee elavalt mehelt ja nagu Rein Kessler ütles, oli endisel omanikul detailplaneering juba tehtud. Peale seitsme elumaja krundi on piirkonnas ka pumba- ja alajaama krunt. "Kui vee ja kanalisatsiooni hind ikka tõusevad, siis kõikidel nendel majadel on veel oma vesi ja kanalisatsioon olemas."
Kõige suurema krundi pindala on Kikkal ligi 3500 ruutmeetrit, ülejäänud on üle 2000 ruutmeetri, nii et need on Kessleri sõnul näiteks Viljandi Järveotsa linnaosa kruntidega kõrvutades märksa suuremad.
Kikka hindade kohta lausus Kessler, et kui rääkida näiteks 90-ruutmeetrisest hoonest krundil, jääks selle hind võtmed-kätte-lahenduse korral alla 200 000 euro, ent kui arvata peale enam kui 100-ruutmeetrine elamu, kerkib hind üle 200 000 euro.
Anna Volmer Raua sõnul võibki öelda, et praegu on ümber Viljandi peaaegu igas suunas arendusi. "Tulikal Vana-Võidu ringil näiteks on ka kergliiklustee olemas ja see toob selle piirkonna tõesti linnale väga lähedale. Kikkal veel kahjuks kergliiklusteed ei ole, aga see võiks tulevikus vallas teemaks tulla, sest liikumist ju sealtpoolt on."