Sel laupäeval tähistatakse ülemaailmset uudistepäeva. See on sümboolne tähtpäev, mil keskendutakse ajakirjanduse väärtusele ühiskonnas. Kuna Sakala toimetuses on kõik päevad uudiseid täis, kulub tegelikult ka meile endile ära korraks aeg maha võtta ning mõtiskleda selle üle, miks meid vaja on ja kas üldse on.
JUHTKIRI ⟩ Infos peitub võim
Seda, et informatsioonis peitub suur jõud, on ju kogu aeg teatud. See, et lugemisoskuseta inimesi on meie ühiskonnas väga vähe, on sajanditepikkuse töö ja võitluse tulemus. See, et meie ühiskonnas on nii paljusid asju võimalik üldse vabalt lugeda, on samuti miski, mida meie esivanemad nii endastmõistetavana ei võtnud. Lugemis- ja kirjaoskuse piiramine ning kontroll kirjasõna üle on alati olnud arsenalis üks relv, millega võim on ennast põlistada püüdnud. Ka praegu, XXI sajandil peab ajakirjandus ja sealtkaudu ühiskond tervikuna silmitsi seisma riigi sooviga salastada ja peita küll kohtuistungite materjale, küll muid dokumente. Jõudumööda ajakirjandus selle vastu võitleb ning peidetu nähtavale toomine ja seal hoidmine on kahtlemata tema üks rolle.
Tänapäeval ei seisa me aga silmitsi mitte kirjasõna nappuse, vaid üleküllusega. Tehnika on teinud oma töö ning kuigi üht-teist üritatakse salastada, oleme üleüldiselt andmetesse uppumas. Riigikogu istungid on reaalajas jälgitavad, dokumendiregistritesse tehakse iga päev sadu ja tuhandeid kandeid ning et vaba juurdepääs internetile on muutunud sisuliselt inimõiguseks, võib igaüks sealt infot lugeda ja seda sinna ka paisata. Nii on andmete ja arvamuste kõrval palju valet ja pahatahtlikku propagandat.