Lugu Viljandi tänavahooldusega on hea näide sellest, et kunagi ei maksa etteruttavalt ei ülemäära rõõmustada ega ka norutada. Eelmisel aastal oli RoadWest sunnitud Eesti Keskkonnateenuste juriidilise oskuslikkuse ees taganema ning linn leppima sellega, et ta jäi vaidluses kaotajaks. Vaevalt et keegi selliste arengute üle väga rõõmustas, ainsana ehk Keskkonnateenused.
JUHTKIRI ⟩ Kogemata läks Viljandil hästi
Üks asi, mida linnavalitsus kahe viimase hankega, millest üks küll surnuks vaidlustati, teada sai, oli see, et tänavahooldusest on saanud töö, mille tegemise nimel võib minna rebimiseks. Aastakümneid oli see olnud valdkond, kus konkurentsi ju sisuliselt polnud ning kus tihti ainus hankes osaleja määraski hinna. See eelmise aasta surnuksvaidlustatud hange oli Viljandis esimene, kus oli mingisugunegi konkurents. Sel kevadel tegi pakkumise aga lausa neli ettevõtet. Kas see oli juhuslik õnn või ongi toimunud turumuutus, mida nii hangetes osalejad kui nende korraldajad tulevikus arvestama peavad, mine tea. Aga linnal läks lõppkokkuvõttes tõesti hästi ning ta tuli sellest olukorrast rahaliselt lausa võitjana välja. Mida rohkem on hangetes osalejaid, seda parema hinna saamise lootus selle korraldajal ju on. Ja Viljandil on praegu häid hindu ja kokkuhoiukohti hädasti vaja.
Linnavalitsuse otsus eemaldada hankest töökogemuse nõue säästis linnale sadu tuhandeid eurosid ning pakub oma maakonna, isegi oma linna ja omavalitsuse ettevõtjale lisatööd ja leiba. Ehk on see naiivne lootus, aga väiksem, kohalik ettevõte võtab ehk paljusid asju rohkem südamega kui suur ja üle Eesti tegutsev Keskkonnateenused. Ja ega Stone House ole ju verinoor ettevõte, kes alles peab ennast tõestama ning kellega Viljandi läheks suure riski peale välja.