/nginx/o/2024/09/09/16347912t1h54b8.jpg)
Viljandimaa osaühingust Nordmel Jaapanisse lähetatud meelaadung on maailma esimene, millele on tehtud DNA-analüüs. Kui see Eesti teadlaste ja mesinike koostöös loodud ainulaadne testimisviis mujalgi kasutusele võetaks, aitaks see mesinikke ja toidutööstust, tarbijatest rääkimata.
Tartus aktsiaseltsis Celvia tegutsevate teadlaste loodud test annab igale meeproovile ja -partiile ainulaadse võltsimiskindla sõrmejälje ehk DNA profiili. Regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman sõnas neljapäevasel kohtumisel, millel osalesid Jaapani suursaadiku Yukihiko Matsumura, ettevõtte Nordmel, Celvia ning EAS-i ja KredEx-i ühendasutuse esindajad, et see on Eesti järjekordne edulugu, mis võib tuua meile sama palju tuntust kui Skype. "Otsitud on Eesti järjekordset Nokiat. Puhas toit on väga oluline ekspordiartikkel ning kui meil on selline innovaatiline lahendus, võib see maailma toiduturgu muuta."
/nginx/o/2024/09/09/16347914t1hd2c3.jpg)
Euroopa Komisjoni 2023. aasta kevadel avaldatud uuringute kohaselt kahtlustati koguni 46 protsendi importmee puhul siirupi lisamist. Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse Jaapani turu projektijuhi Tsubasa Yoshito sõnul on Jaapanis sama mure. Jaapanis müüakse mett aastas ligikaudu 47 000 tonni, millest 45 000 tonni imporditakse. 71 protsenti imporditud meest pärineb Hiinast.
"Meepettus järjest suureneb, võltsitud ja importmett müüakse ehtsa ja kodumaisena. DNA-testiga mee kasutuselevõtt suurendaks tarbijate kahtlusi analüüsimata mee suhtes, luues eeldused suurema hulga kvaliteetse mee turulepääsuks," rääkis Tsubasa Yoshito. "Nordmel on tõestanud, et kui ettevõte teeb vajalikud investeeringud ja kasutab ainulaadset tehnoloogiat, on turule sisenemine võimalik ka praeguses raskes olukorras, kus tootmiskulud on suured ja jeen nõrk."
Celvia teenuslabori juhataja ja testi ühe looja Kaarel Krjutškovi sõnutsi tuvastab DNA-analüüs meest kõikvõimalikke taimi, baktereid, seeni ja putukaid, kellega mesilased ja mesi kokku on puutunud. Sadade ja tuhandete liikide DNA järjestused kirjeldavad meetaimede koostist ning võimaldavad jälgida mesilaste patogeene ja parasiite, mis aitab vältida majanduslikku kahju ning mesinikel on võimalik kasutusele võtta ettevaatavaid abinõusid. DNA profiil võimaldab ühtlasi tuvastada toote ehtsust ja päritolu.
"Teadaolevalt ei ole maailmas ühtegi meetesti, mis analüüsiks kogu mees olevat DNA-d ning peegeldaks selle kui loodustoote sisu taimedest kuni mesilase soolebakteriteni," ütles Krjutškov. "Sõltumatu laborina peame seda potentsiaali targalt ära kasutama: tuleb luua tervet Euroopat ja suuremaid mee ekspordimaid kattev usaldusväärne andmebaas ning kasvatada tipptasemel laboriteenuse osakaalu Eestis. Põhjusel, et inimene ei suuda mee DNA profiili võltsida, on sellisel testimisel väga suur potentsiaal saada üle maailma kasutatavaks standardiks. Tehnoloogiliselt takistust ei ole, sest DNA-tehnoloogia ja geenitestimine on meditsiinis ja kohtuekspertiisis laialt levinud."
Krjutškov sõnas, et labori analüüsi käigus muudetakse andmed digitaalselt jälgitavaks ja poeletilt võib sertifikaadi saanud meepurgil oleva lingi kaudu leida väga üksikasjaliku info digitaalselt. Ta lisas, et mesinikega on olnud koostöö väga hea, samuti on saadud Eesti riigilt väga palju tuge. Mee DNA testi loomisel oli väga palju abi seadmetest, mida on kasutatud loote kromosoomhaiguste sõeluuringuks.
"Panime meditsiinitehnoloogia tööle põllumajanduse kasuks, see andis meile suure stardieelise," sõnas teadlane. Ta lisas, et enamik uusi leiutisi maailmas on loodud kahel eesmärgil: kas sõjalisel või meditsiinilisel. Aktsiaseltsi Celvia meeprojekti juht Kairi Raime ütles, et kui 2020. aastal rääkisid mesinikud ETV saates "Pealtnägija", et mee võltsingud on väga oluline teema, alustati mesinikega läbirääkimisi, et leida võimalusi, kuidas neid DNA-põhise meetodiga aidata. "Saime rahastuse PRIA-le teadusarendusprojekti jaoks ja hakkasime metoodikat välja töötama," jätkas Raime.
Koostöös mitmesaja vabatahtliku Eesti mesinikuga loodi Eesti mee andmebaas, mille taga on kõige tänapäevasem ja tundlikum DNA-analüüsi tehnoloogia. Kairi Raime sõnas, et nüüd on DNA-testi võimalik tellida 300 euro eest. Ta avaldas usku, et tulevikus saaks seda süsteemi laiendada teistele toiduainetele, et nende autentsust tõendada.
Viljandimaal tegutseva Nordmeli suurmesila mesinik Peeter Matson märkis, et viimastel aastatel on maailma kutseline mesindus üliodava võltsmee pealetungi tõttu kiire huku poole liikunud. "Globaalsel meeturul ei ole välja kujunenud ühtseid standardeid, mis tagaks mee garanteeritud autentsuse, ja see on andnud petturitele suurepärase võimaluse turgu solkida. Maailmas unikaalne ja meie endi teadlaste loodud mee DNA test võiks olla turujärelevalve uus tööriist ja kui viia see meetod globaalsele tasandile, võiks ka Eesti väike kutseline mesindus kasvada kolm-neli korda, kusjuures suurem osa toodangust läheks ekspordiks," rääkis Matson.
/nginx/o/2024/09/09/16347913t1h0c36.jpg)