/nginx/o/2024/09/05/16338233t1h9fe1.jpg)
- Umbusaldusavalduse esitas kuus poliitikut. Umbusaldamiseks on vaja 11
- Korduvalt vallavanema tooli püüdnud Priit Toobal võib uue võimaluse saada
- Valimisteni on jäänud 13 kuud
Põhja-Sakala praeguse vallavanema vastu esitatud umbusaldusavalduse jätkuna võib valla etteotsa tõusta senine opositsioonijuht Priit Toobal, kes on seni tulutult püüdnud seda kohta saada vähemalt kaks korda. Esialgu on aga teadmata, kas umbusaldusavalduse taga on tõesti volikogu enamus või on see pokkerilauda sobiv bluff.
"Ma ei ole hiromant." "Mina ennustamisega ei tegele." "Tõesti ei tea." Nii vastasid ajakirjaniku küsimusele Põhja-Sakala volikogu liikmed, kes oma allkirja umbusaldusavaldusele pole andnud.
"Saame näha. Minul on umbusaldusavaldus laual," vastas Põhja-Sakala volikogu esimees Aino Viinapuu küsimusele, kas ka tema kui praeguse võimuliidu eestkõneleja meelest on vastaspool saanud vallavanem Karel Tölbi umbusaldamiseks hääled kokku ning järgmiseks favoriidiks vallajuhi kohale on kerkinud Priit Toobal.
Kuue allkirjaga umbusaldusavalduse volikogule augustis andnud Aivar Paas kinnitas Sakalale, et praeguse vallavanema mahavõtmiseks vajalikud 11 häält on olemas ning mõni ehk pealegi. Paas jättis aga enda teada, kes võiks saada senise vallavanema asemele.
Priit Toobal ütles, et otsustab oma kandidatuuri esitamise nädala jooksul. Enne otsustamist on tal plaanis veel hulk kohtumisi. Ühtegi teist vallavanema kandidaati tema teada ei ole. Senise koalitsiooni poolelt näeb Toobal võimalust, et kui Karel Tölp on taandatud, võib kerkida endise vallavanema, praeguse abivallavanema Jaanus Rahula kandidatuur.
Praeguse võimuliidu liikmed oma kandidaati otsima pole hakanud.
Priit Toobal on vallavanema tooli avalikult soovinud sel valimisperioodil vähemalt kahel korral. Pärast valimisi asus ta volikogu esimehena juhtima Põhja-Sakala väga kirjut koalitsiooni, kuhu kuulus viis valimisnimekirja. Vallavanemaks tõusmise tahet avaldas ta avalikult pool aastat hiljem, kui sellelt kohalt lahkus Jaak Raie. Võimukaaslased toona Toobalile vallavanema kohta ei andnud.
Teist korda soovis ta vallavanemaks saada vähem kui pool aastat hiljem, kui selle tooli jättis tühjaks Jüri Hansen. Tekkinud poliitilises turbulentsis kaotas Toobal aga ka volikogu esimehe koha ja pidi taanduma opositsiooni.
Aino Viinapuu sõnas, et ei oska praegu aimata, kas vallavanema tagandamiseks on hääled koos või mitte. Samuti võimuliidu poolele kuuluv Arnold Pastak kutsus juba augusti lõpus volikogu liikmeid umbusaldamisega mitte ühinema, sest valimisteni on jäänud vaid aasta ja senisel vallajuhil peaks olema võimalus töö lõpuni teha.
Pastak tunnistas Sakalale, et üks halvemaid variante oleks see, kui umbusaldamine läheb läbi, aga uue vallavanema ametisse panemiseks vajalikke hääli ei ole. Vallajuhi leidmisega oli Põhja-Sakala suures hädas 2022. aasta hilissuvel, kui volikogu ähvardas lausa laialisaatmine. Lõpuks kinnitati Karel Tölp ametisse istungil, mille seaduslikkuse küsimuse pärast käidi hiljem veel pikalt kohtus.
Toobali meelest poleks see suur mure, kui pärast umbusaldamist jääks uus vallavanem valimata, sest kohusetäitjana saaks ametisse nimetada ühe praeguse abivallavanema.
"Meil kõigil on vigu," nentis Pastak. "Eks Karelile (vallavanem Karel Tölp – toimetus) ole ette heidetud kehva suhtlemisoskust ja et ta on väljastpoolt tulnud, aga tema ametis oldud ajal on eelarve korda saanud ning vahepeal tühjaks jooksnud vallamajas on ametikohad jälle täidetud ja töö käib."
Toobali sõnul ei vasta jutt tühjast vallamajast tõele, sest tema väitel oli kaks aastat tagasi puudu kaks ametnikku.
Septembris vallavanemate ja -valitsuseta jäämine seaks Pastaku sõnul suurde ohtu järgmise aasta eelarve koostamise, sest selle tööga tuleb just praegu algust teha. Tölbi jätkamine valimisteni tagaks Pastaku sõnul töörahu vallamajas ning senise arengu jätkumise.
Umbusaldajad leiavad, et Karel Tölp pole tööga hakkama saanud. "Valla areng on peatunud ning pea igas valdkonnas valitseb segadus ja teadmatus. Põhja-Sakala vald väärib paremat," seisab nende kirjalikus avalduses.
Karel Tölp ise viitas asjaolule, et kui volikogus on tõesti jõudude tasakaal muutunud, siis tulebki poliitikutel oma tahe teoks teha, umbusaldus läbi viia ja uued juhid ametisse seada. Umbusaldajate väite peale, et vallavanem pole tööga hakkama saanud ja vald väärib paremat, ütles Tölp, et selgitamata on jäänud, millist seisu vallale soovitakse. "Seda olukorda, mis vallas oli kaks aastat tagasi, tõesti enam ei ole," kinnitas ta.
Ka Aino Viinapuu soovitas volikogu liikmetel mõelda, kas nad tahavad tagasi aega, mil Toobal juhtis volikogu. Viinapuu hinnangul oli just siis valla seisukord kõige halvem. Toobal pareeris, et ilu olevat vaataja silmades, ning lausus, et just tema volikogu esimeheks olemise ajal algas töö mitme objektiga, mida praegune vallavanem on saanud avada ning tõhustati juhtimist ja tehti haridusvõrguga seotud otsuseid.
"Valijad annavad hinnangu valitsuse ja volikogu liikmete tegevusele juba 13 kuu pärast. Siis näeme, kelle tegevust ja kuidas hinnatakse," lausus Toobal.
Nüüdseks kaks aastat ametis olnud Karel Tölp on ka korra varem pidanud olema tunnistajaks tema vastu esitatud umbusaldusavalduse hääletamisele. Aasta tagasi soovis tema lahkumist lõpuks viis volinikku, vaja on 11 häält.
Millal hääletatakse?
Neljapäeva lõunaks polnud veel selge, kas umbusaldusavalduse hääletamiseks kogunetakse Põhja-Sakalas volikogu istungile 12. septembril või hääletatakse 26. septembril, kui on korralise istungi pidamise aeg.
Volikogu juhi Aino Viinapuu selgitusel otsustab istungi aja eestseisus ning kui seda tahta teha 12. kuupäeval, on viimane võimalus see kokku kutsuda reedel, 6. septembril.
Umbusaldajad on esitanud erakorraliseks istungiks terve hulga eelnõusid, mis kõik puudutavad vallavõimu vahetamist ja valla esindajate määramist erinevatesse kogudesse. Kui vallavanema umbusaldamine toetust leiab, oleks päevakorras veel uue vallajuhi valimine, vallavalitsuse liikmete vahetamine ning esindajate määramine nii maakonna kui üleriigilisse omavalitsuste liitu.
Priit Toobali väitel ei muudaks üldpildis midagi seegi, kui umbusaldust arutatakse septembri lõpus, aga et seal tulevad arutusele mahukad valla elu käsitlevad arengudokumendid, siis oleks tema hinnangul mõistlik umbusaldamist käsitleda eraldi istungil.