Riigimehe säilmed on plaanis välja kaevata koguduse vastuseisust hoolimata

Margus Haav
, kultuuritoimetaja
Copy
Kuigi koosolek lõppes rahumeelselt, ei jõutud Jüri Vilmsi haua avamise asjus ühele meelele. Kätt suruvad Pilistvere koguse hooldajaõpetaja Andrus Mõttus (vasakul) ja Kalle Vilms, kelle vanavanaonu Jüri Vilms oli. Hermann Kalmus on fotol keskel.
Kuigi koosolek lõppes rahumeelselt, ei jõutud Jüri Vilmsi haua avamise asjus ühele meelele. Kätt suruvad Pilistvere koguse hooldajaõpetaja Andrus Mõttus (vasakul) ja Kalle Vilms, kelle vanavanaonu Jüri Vilms oli. Hermann Kalmus on fotol keskel. Foto: Elmo Riig

Eesti muinsuskaitse selts ja sõjamuuseum plaanivad segastel asjaoludel hukatud riigimehe Jüri Vilmsi säilmed Pilistvere kalmistult üles kaevata, kuigi kogudus sellega päri pole.

Pilistvere pastoraadis teisipäeval kohtunud koguduse esindajad ning plaani eestvedajad ja sellega seotud ajaloolased ei jõudnud tuliseks paisunud ja ligi paar tundi kestnud arutelul ühele meelele.

"Kogudus ei pea mõistlikuks hauasäilmete väljakaevamist," rääkis otsusest koguduse juhatuse esimees Carl Pruun. Ta toonitas, et kogudus ei ole ajaloo uurimise vastu. "Meie hinnangul on aga Jüri Vilmsi puudutavat infot olnud võimalik kätte saada nii Soomest kui Rootsist viimased 30 aastat ilma piiranguteta, aga Eesti ajaloolased ei ole seda teinud. Ja kui nad seda teinud pole, siis kõlab väheusutavalt, et pärast haua lahtikaevamist järsku ajaloolastel mingi huvi tekib."

Tagasi üles