Skip to footer
Saada vihje

Festival muudab kesklinna nädalavahetusel autovabaks (1)

Reede õhtust laupäeva õhtuni on Tartu tänav koos Sakala toimetuse esisega autovaba ning seal seab end sisse Viljandi [eel]arvamusfestival. Pilt on tehtud esimese festivali aastal.

Laupäeval peetakse kolmandat korda Viljandi [eel]arvamusfestivali. Kui möödunud aastal korraldajad linnavalitsuselt Tartu tänava sulgemiseks luba ei saanud, siis tänavu naaseb festival oma juurte juurde ning annab Tartu tänava alguse vaid jalakäijate käsutusse. Autodele on see piirkond nädalavahetusel osaliselt suletud. 

Viljandi [eel]arvamusfestival on Paide arvamusfestivali eelüritus, mis on ellu kutsutud, et hea arutelutava leviks üle kogu Eesti ning tuua inimesed kokku kohalikke küsimusi arutama.

Viljandi festivalil on kolm aruteluala: Viljandi linna, targa linna ja noorte ala. Korraldatud ideevõistlusele tuli 18 teemat, mille hulgas domineerisid noorte ning kestliku eluoluga seotud küsimused. Viljandi [eel]arvamusfestivali ja ühenduse Loov Viljandi eestvedaja Heldi Ruiso sõnul on rõõmustav, et noortele mõeldud teemad moodustasid pakututest poole. "On ju tänavuse festivali fookuses just noored. Samas oli palju ajavaimust mõjutatud teemasid, näiteks vaimse tasakaalu hoidmine, suhted Ukraina põgenikega ning igas mõttes kestliku elu või ellujäämiskunstiga seotud küsimused investeerimisest kuumalainetega toimetulekuni," rääkis ta.

Küsimusele, mis on sel aastal festivalil teistmoodi, vastas Ruiso, et esmalt see, et ollakse taas oma kodutänaval, kust kõik kaks aastat tagasi alguse sai. "Ja kogu festivali korraldustiim, fännid ja meie kogukond, kellele meeldib elav tänav oma kodulinnas, on selle üle väga õnnelikud."

Viljandi linnavalitsus ei lubanud möödunud aastal [eel]arvamusfestivali Tartu tänavale ning korraldajad olid sunnitud selle kiiruga nurgatagusesse Arkaadia aeda kolima.

Küsimusele, kuidas see festivali mõjutas, vastas Ruiso, et see oli korraldajale tavatu olukord ning oli kurb märk, et linn ei aidanud kaasa elava tänava arendamisele kodulinnas. "See oli kindlasti kurb märk ka neile, kes autovaba tänavat väga ootasid. Teisalt ei kujuta ükski festivali korraldaja ette, et peaks paari nädalaga festivali hoopis teisele tänavale viima."

Sel aastal on varasemast teistmoodi ka see, et fookuses on noored. Lisaks sellele, et üks ala on noortele mõeldud, on sel aastal Viljandi linna- ja vallavolikogu ning noortekeskuste noored festivali korraldamises kaasa löönud.

Nagu ütles Ruiso, võiks festivalile tulla inimene, kes armastab elavat tänavat, ja arutada ühise laua taga teistega oma kodulinna puudutavaid küsimusi. "Sinna võib tulla kas või üksi, sest kui kogukond on kohal ja linnaruum loodud inimlikuks, ei tunne ennast keegi üksinda."

Oodatud on needki, kes arvamuspaneelides osaleda ei taha. Sakala toimetuse esisest parklast saab festivali ajaks lebola, kus lõõgastuda, ujuda, tantsida ja lõunatada. "Meie inimesed vajavad südalinnas ühte tänavat, kus aeg-ajalt kulgeda autota ja saada kokku kas uute või vanade sõpradega."

Festivali põhipäev on laupäeval, 6. juulil, kuid ettevalmistusi alustatakse juba reedel ja koos sellega muutub liikluskorraldus Tartu tänava Tallinna ja Lossi tänava vahelisel lõigul. Küll on tagatud läbipääs Tartu tänava elanikele, kiirabile ja päästeteenistusele.

Reedel kella 8-st pühapäeval kella 14-ni on parkimine keelatud Sakala toimetuse ees parklas. Reedel kella 17-st ei saa parkida ka Tartu tänaval Tallinna ja Lossi tänava vahelisel lõigul ning Grand hotelli ees parklas. Tartu tänava lõik ja selle parklad on autodele suletud laupäeval kella 19-ni.

Kohalikele elanikele ja teenindavale transpordile on ligipääs tagatud. Küll paluvad korraldajad autoga sõita vaid siis, kui muud võimalust ei ole, sest festivalialal liigub palju rahvast ning tegevused on toodud tänavale.

Vihma korral minnakse festivaliga Tartu tänava kohvikutesse. "Selle otsuse teeme reedel, kui vaatame ilmateadet. Meil on tänavafestival ja meie suur unistus on, et ikka tänav pakuks meile kohtumispaika," ütles Ruiso. 


ARUTELUD

Viljandi linna ala

• Kella 12–12.45 "Terve(m) linn"

• Kella 13–13.45 "Muutus algab minust"

• Kella 14–14.45 "Kuidas luua lapsesõbralikku linna?"

Targa linna ala

• Kella 12.45–13.30 "Milline peaks tänapäeval olema kooliharidus, nii sisult kui vormilt?"

• Kella 14–14.45 "Kust jookseb piir kultuurikriitika ja kiusamise vahel"

• Kella 15–15.45 "Kuidas öelda ei?"

Noorteala

• Kella 15–15.45 "Missugusest materjalist koosneb noore karjääriredel?"

• Kella 16–16.45 "Kuidas leida tasakaal sotsiaalmeedia ja reaalsuse vahel?"

• Kella 17–17.45 "Aktiivsete noorte elujõud on passiivsete noorte teha"

Allikas: korraldaja

Kommentaarid (1)
Tagasi üles