Käes on sigade Aafrika katku leviku kõrghooaeg

Egon Valdaru
, reporter
Copy
Seakatk levib endiselt ja sigalate juures on hoiatavad sildid.
Seakatk levib endiselt ja sigalate juures on hoiatavad sildid. Foto: Mailiis Ollino

Põllumajandus- ja toiduamet andis teada, et Eestis on sellel aastal tuvastatud kuus sigade Aafrika katku nakatunud metssiga Võru- ja  Põlvamaal ning see näitab, et katkuviirus ringleb endiselt metssigade hulgas ning on ohuks seakasvatusettevõtetele.

Põllumajandus- ja toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna peaspetsialist Helen Prommiku sõnul avas seakatku suvise kõrghooaja Balti riikidest Leedu, kus 14. juunil tuvastati see ühes kodumajapidamises. "Katku leviku oht loomapidamisettevõttesse on suur ka Eestis. Kaugematest riikidest on juunis sigade Aafrika katk diagnoositud Poola, Bosnia ja Hertsegoviina, Ukraina, Rumeenia, Saksamaa ning Kreeka sigalates," lisas ta.

Viimased katkujuhtumid Eesti kodusigadel olid peaspetsialisti sõnul eelmise aasta juulis, kui haigus diagnoositi kahes sigalas ning hukati ligi 9400 kodusiga. "Mõlemal puhul pärinesid viiruspositiivsete metssigade leiud  farmist vähem kui 10 kilomeetri kauguselt," lisas ta.

Vastutus oma sigade tervise eest lasub endiselt seakasvatajatel, sest haiguse farmi sattumise riski saab vähendada asjakohaste bioturvameetmete rakendamisega. Kindlasti tasub tuletada oma farmi töötajatele meelde kõik vajalikud bioturvalisuse nõuded ning nende järgimine.

Loomade haigestumisest või hukkumisest peab loomapidaja viivitamatult informeerima maakonna volitatud veterinaararsti või põllumajandus- ja toiduameti piirkondlikku esindust.

Põllumajandus- ja toiduamet teeb endiselt kodu- ja metssigade katkuseiret, mis on vajalik haiguse varajaseks avastamiseks ning sigade ja sealihatoodete piiranguteta liikumiseks. Mai lõpuks oli uuritud 2788 mets- ja 2555 kodusiga, nendest 1434 surnud siga.

Aastatel 2015–2017, 2021 ja 2023 Eesti seakasvatust laastanud sigade Aafrika katku puhangud on olnud just suvekuudel, juunist septembrini. Kokku on haiguse tõttu hukkunud või hukatud 30 taudikoldes ligi 55 000 siga, taudipuhangutega seotud majanduslik kahju on üle 11 miljoni.

Märksõnad

Tagasi üles