/nginx/o/2024/06/20/16166363t1h6dac.jpg)
Laupäeval, 29. juunil peetakse Viljandis vaimulikku laulupidu. See on üks üle-eestilise kirikupäeva üritustest, mis saavad alguse sama nädala neljapäeval ja vältavad pühapäevani.
Juba nelja aasta eest toimuma pidanud, kuid siis koroonapiirangute tõttu mitu korda edasi lükatud suursündmusele on registreerunud 101 koori ja muusikakollektiivi ühtekokku 2017 osalejaga. Laulupeo kunstiline juht on Heli Jürgenson, kes on samas ametis ka järgmisel aastal Tallinnas tuleval üldlaulupeol.
Üks peo korraldajad Tuuliki Jürjo rääkis, et toimumispaigana oli olnud kaalumisel teisigi linnu, kuid valik langes Viljandile, kus lauluväljaku lähistel on kaks kirikut.
"Viljandi on parim koht selle korraldamiseks," lausus ta veendunult. "Meil on peale lauluväljaku kasutuses veel nii Jaani kui Pauluse kirik, mis on nii lähestikku ja ühtlasi lähedal lauluväljakule."
Niisugused olud teevad Jürjo sõnul lihtsamaks ka enam kui 1000 inimese toitlustamise.
Viljandi lauluväljaku lava mahutab 1600 inimest, lauljaid tuleb peole aga rohkem. Korraldajad usuvad, et ruumikitsikust pole siiski vaja peljata. "Kõik 2000 ei ole ju korraga laval," põhjendas Jürjo. "Kõige suurem on ühendkoor umbes 1400 inimesega, aga meil tuleb samas üles orkestrilava, mis võtab lauljatelt natuke ruumi ära."
Et koorid alustavad proove juba reedel, on peolised täitnud paariks päevaks kõik Viljandi linna ja maakonna hotellid, puhkekeskused ja hostelid. Külalisi on peole oodata Soomest, Norrast, Taanist ja Saksamaalt. Taanist tuleb kaks koori ning Norrast on oodata heatasemelist suurt Stavangeri sümfooniakoori, kes on orienteeritud suurvormide esitamisele ja kes nüüd võttis ette omamoodi katsumuse. "Nad plaanivad eesti keeles umbes 15 laulu selgeks saada ja see pole kerge," nentis Jürjo ning lisas lõbusalt: "Nii et küllap neil tuleb lennujaamast Viljandisse sõites neid harjutada veel."
Vaimulikul laulupeol kõlavad nii Eesti vanemat kui uuemat sorti koorilooming. Peo tunnuslaulu "Saladus" on kirjutanud Rein Kalmus. Korraldajate teatel ei puudu ka rahvakoraaliseaded, autoriteks Cyrillus Kreek, Kadri Hunt ja Gunnar Idenstam. Palju on laulupeol noorema põlve heliloojate loomingut: kõlab Pärt Uusbergi, Tõnu Kõrvitsa, Evelin Kõrvitsa, Piret Rips-Laulu, Rasmus Puuri, Riho Esko Maimetsa ja Mari Amori muusika.
Kirikupäeva ettevõtmised saavad alguse neljapäeval, 26. juunil, kui Jaani kirikus on palvused ja esimesed kontserdid. Reedel pannakse Jaani kiriku kõrvale püsti misjonitelk. "See on suur välitelk, kus on väljas 17 kiriklikku asutust või organisatsiooni," rääkis Jürjo. "Seal on ka lava, kus on omaette kontserdid ja ettekanded, lastele on nukuteater. Programm tuleb hästi kirju ja tihe ning kõiki ettevõtmisi polegi võimalik läbi käia."
Palju muu hulgas tuleb Viljandis kirikuturg, mis kujutab endast telkidega müügiplatsi, kus pakutakse temaatilist kaupa. "On vaimulikke raamatuid, noote ja plaate ning pakutakse koguduse juures tegutsevate ringide käsitööd," kõneles Jürjo. "Müüjad on kõik kuidagi kirikuga seotud inimesed. Üks vaimulik tuleb oma vorste pakkuma!"
Peost teeb otseülekande ETV2. Peoga seoses muutub ka Viljandi vanalinnas liikluskorraldus.
Täpsustus: Loo esialgses versioonis oli väidetud, et Eestis pole linna, kus lauluväljakult pääseks kirikusse viie minutiga kirikusse. Tegelikult on Haapsalu laululavast Haapsalu Jaani kirikuni 500 meetrit.