Skip to footer
Saada vihje

Tuntud meediaettevõtjale kuuluv firma taastab Viljandi räämas villa

Selline peaks Viljandi kultuuriakadeemia naabruses seisev Villa Doll välja nägema pärast arendustöö lõppu.

Ekspress Grupi suuromanikule Hans H. Luigele kuuluv ettevõtte Luikmulk taastab Viljandi kesklinnas ehitismälestiseks tunnistatud räämas Villa Dolli 3,5 miljoni eest korterelamuks.

Osaühing Luikmulk alustas villa renoveerimist juba mullu ning teatas kolmapäeval pressiteate vahendusel, et eelmise sajandi algusest pärit ehitismälestise Villa Doll rekonstrueerimisse investeeritakse üle 1,3 miljoni euro ning lisaks rahastab projekti Bigbank 2,2 miljoni euro suuruse arenduslaenuga.

"See hoone jäi mulle ammu silma," teatas osaühingu Luikmulk juhatuse liige Hardi-Sander Luik pressiteate vahendusel. "Niivõrd huvitava ajaloo ja arhitektuuriga hoone peatänava kõrval lihtsalt laguneb. Kurb oli vaadata. Üks hetk otsustasime, et teeme korda."

Hardi-Sander Luik on viljandlastele tuntud eeskätt restaureerimistöödest alguse saanud ehitusfirma Maakivist juhina. Nüüdseks tegeleb see ettevõte ka uusarenduste rajamisega.

Luik lisas, et kuigi algsest viimistlusest on arvestatav osa kahjuks hävinud, on säilinud siiski väärtuslikke interjööri detaile, nagu juugendlikud kahhelahjud ja seinamaalingud, laekarniisid, aaderdusega avatäited, keraamilised põrandaplaadid ja trepivõre fragmendid.

Kui Luige sõnul väldib enamik arendusega tegelevaid ettevõtteid muinsuskaitsealal asuvaid hooneid, siis Luikmulk seda ei pelga. "Meil on varasem kogemus muinsuskaitsealal asuvate ja igasuguste piirangutega objektide rekonstrueerimisel olemas ja seetõttu julgesime ka Villa Dolli ette võtta," sõnas Luik.

Baltisaksa pastori ning pedagoogi August Oswald Westrèn-Dolli nime järgi nime saanud villa ehitustööd algasid eelmise aasta lõpus ning peahoonest ja hoovimajast koosnev 20 korteriga hooneansambel valmib tuleval kevadel. Väikseim korter on 22,7 ning avaraim 100,6 ruutmeetri suurune.

Bigbanki ettevõtete panganduse juhi Aimar Roosalu sõnul on projekt unikaalne ning ka omamoodi aukartustäratav. "Kultuurimälestiste registris olevale kaunile ajaloolisele hoonele uue hiilguse andmine on väga hea uudis nii tulevastele elanikele kui kogu Viljandi linnale. Müts maha julge ettevõtja ees, kelle investeerimisjulgus aitab uuele elule killukese meie ühist väärtuslikku ajalugu," ütles Roosalu.

Korterite müüki vahendava Lahe Kinnisvara esindaja Karin Lapi sõnul teeb arenduse atraktiivseks asjaolu, et arendatakse välja mitu kinnistut korraga ning tekib aiaga piiratud õueala.

Osaühingule Luikmulk kuulub lisaks Jakobsoni tänav 8 kinnistule selle kõrval asuv Jakobsoni tänav 10 krunt.

"Muinsuskaitsealal kõige kõrgema kategooria ehitismälestise rekonstrueerimine nõuab aega ja raha, kuid olen täiesti kindel, et ostjad oskavad tehtud tööd väärtustada. Näidiskorter valmib juba juuli alguses," ütles Lapp.

Jakobsoni tänavale asuti villalaadset elamut praost Westrén-Dolli Moskvas tegutsenud pojale ehitama 1908. aastal ning villa valmis 1909/1910. aasta talvel. Hoone arhitekti kohta pole täpseid andmeid, kuid viidatud on ka rahvusliku arhitektuuri suurkujule Karl Burmanile, kelle märkmetes nimetatakse Westrén-Dolli maja Viljandis. Kunstiteadlane Leo Gens on siiski pidanud tõenäolisemaks, et projekt valmis mõnes büroos, kus arhitekt samal perioodil töötas.

Ajastule iseloomulikuna on villa kavandatud juugendstiili suundumustest lähtudes, asetades pearõhu sujuvalt voogavatele joontele. Läänefassaadi keskosa rõhutab barokse kiivriga lõpetatud toalaiune ärkel, millele lisandub kahele stiliseeritud raskepärasele sambale ja nurgapiilaritele toetuv eenduv rõdu. Fassaade ilmestavad kitsad piklikud erikujulised ja erinevalt rühmitatud aknad. Peasissepääsuesist võlvjat varikatust toestab stiliseeritud joonia kapiteeliga nurgasammas – motiiv, mida kohtame tollases Viljandi villaarhitektuuris mujalgi.

Nõukogude okupatsiooni ajal kuulus hoone Nõukogude armeele ja sel ajal sai selle interjöör tugevalt kannatada. Iseseisvuse taastamise järel läks hoone Kaitseliidu Sakala malevale, aga on sealt alates tühjana seisnud. 2010. aastal müüdi hoone praeguses vääringus 16 000 euro eest ühele kinnisvaraettevõtjale, kes aga selle renoveerimiseni ei jõudnud.

Kommentaarid
Tagasi üles