/nginx/o/2024/06/10/16138779t1h527b.jpg)
Suure-Jaani lähedal Jälevere külas elav Andres Inn pürgis Euroopa Parlamenti üksikkandidaadina ja kogus 110 häält, sealhulgas 11 Viljandimaalt. Loomulikult ei olnud ta selle tulemusega rahul ning nentis, et ju ta siis ei osanud valijaid küllalt motiveerida ega tähelepanu äratada.
Inn tunnistas, et ei tunne end hästi. Kuidas saakski, kui ambitsiooni oli märksa rohkem, kui 110 häält suutis rahuldada. "Arvasin, et mandaadi saamine ei ole väga tõenäoline, aga lootsin siiski paremat tulemust," sõnas ta.
Mis talle enda meelest saatuslikuks sai?
Inn oli valimistulemuses pettunud. "Valituks osutunud kandidaadid ei ole ju Eesti heaks midagi teinud. Mõelge maksupoliitika peale või kuidas on toetatud vaeseid ja vähendatud ebavõrdsust. Ja mida on teinud Kaljurand või Ratas? Kaja Kallase poliitika on olnud välismaal muidugi silmapaistev, aga Jana Toom käis ju Süürias puhtalt Putini toel. Mis Eesti huvide esindamisest siin rääkida," lausus ta, viidates võimalusele, et Mihhail Kõlvart loobub Jana Toomi kasuks mandaadist ja Brüsselisse sõidab teist satsi Toom.
/nginx/o/2024/06/10/16138780t1h02c7.jpg)
Inni sotsiaalmeediakanaleid sirvides paistab, et tema valimisloosung oli "Meid on rohkem kui neid!". Nende all mõeldakse parteistunud, elukutselisi poliitikuid. Viis päeva tagasi riputas kogukond Eesti Käkkikeerajate Liit oma Facebooki kontole meemi, millel oli kujutatud Urmas Paeti ja Yoko Alenderi seinasuurust valimisplakatit kirjaga (kirjapilt muutmata) "Valida on nende vahel kes oskavad oma pilte tänavatele riputada ja nende vahel, kes kes töötavad MEIE heaks". Kes on "meie", jäi pisut segaseks, kuid arvatavasti oli mõeldud valijaid.
Inn on Eesti Käkkikeerajate Liidu ja erakonna Vabaduspartei - Põllumeeste Kogu liige. Miks ta erakonna esindajana ei kandideerinud?
Ilmneb, et 607 liikmega erakond on varjusurmas ega tegutse. "Neist ei oleks mulle abi olnud," sõnas Inn. Liidul on sotsiaalmeedias üle 9000 jälgija, samuti on Innil omaenda Facebooki kontol üle 3000 laikija.
"Lootsin nende inimeste peale. Tegin palju postitusi ja levitasin oma sõnumeid. Valmistasin ka oma isikliku kodulehekülje," kirjeldas Inn kampaaniategevusi. Samas ei ostnud ta ühismeedias reklaami ega oma sõnumitele võimendust.
"Kulutasin sotsiaalmeediale vahest 50-60 eurot. Kandideerimisele kulus kokku ehk umbes 1000 eurot. Pluss kautsjonisumma, mis oli minu jaoks väga suur," kurvastas Inn, kes maksis kõik kinni isiklikest säästudest.
Kautsjon, millest mandaadita jäänud kandieerijad ilma jäid, oli 4100 eurot. Võrdluseks, Jüri Ratas rääkis Vikerraadios, et kulutas isiklikult kampaaniale ligikaudu 40 000 eurot, sealhulgas annetajate raha.
Kui Inn kinnitas, et kautsjonisumma oli tema jaoks suur ja ta ei lootnud sisimas isegi mandaati saada, siis miks ta üldse kandideeris?
Nagu ta ütles, on ta idealist, kuigi mitte nii suur, et kandideerida hingitseva põllumeeste kogu liikmena. "Eesti riigi peamised väärtused on ju pärit maalt: ühistud, talgud, simmanid ... Eesti elu algab maalt, me ei tohiks seda ära unustada. Samas ei ole valitsevad parteid siiani Eesti rahva heaks kuigipalju teinud," kõneles ta veendunult.
Hääli kogusid Viljandimaal ka kõik ülejäänud üksikkandidaadid. Kõige rohkem toetajaid, 43, oli Mike Calamusel. Vsevolod Jürgenson seevastu sai ühe hääle.