Juhtkiri Õiguskantsler maalib riigist nukra pildi

Sakala
Copy
Sakala logo
Sakala logo Foto: Sakala

Õiguskantsler Ülle Madise Sakalale antud intervjuust koorub välja nukker pilt meie riigiaparaadist. See olla aastatega suureks, segaseks ja läbipaistmatuks paisunud. Kohati tegevusvõimetu, kohati raha raiskav. Homse varn on asju täis laotud, mistap tänaseid toimetusi on juba keeruline teha. Pea ei tea, mida teeb käsi, käel pole jala astutud sammudest aimugi. Nõnda siis venivadki reformid ja uute asjade kasutuselevõtt ning tehakse aeg-ajalt ebakompetentseid otsuseid ja tegusid, mille tõttu peaminister näiteks noortelt vabandust peab paluma.

Kõrvaltvaatajal on lihtne põrutada rusikaga vastu lauda ning nõuda korra majja löömist, lahtilaskmist, nullist ülesehitamist, täielikku asjade ülevaatamist ... Asjas sees olles on kõike seda märksa keerulisem teha ning põhjusi on palju. Esiteks kindlasti see, et on väga vähe teenuseid, ametikohti ja muud, mis on lihtsalt niisama loodud ning millest mitte mingisugust kasu ei ole. Enamik osakondi ja töökohti on loodud ning tegevusi ja projekte ellu viidud ikka parimate kavatsustega. Ja see ei kehti ainult ministeeriumide või ametiasutuste kohta. Mõelge vaid, kui palju annaks raha kokku hoida, kui me kaotaks koolidest logopeedid, psühholoogid, huvijuhid. Kui me kaotaks valikained ning pakuks võõrkeeltest peale inglise keele ehk ühte B-keelt, mille koolipidaja või hoolekogu otsustab. Sääst oleks märkimisväärne nii rahaliselt kui tööjõu mõttes. Aga mille arvelt see sääst tuleks? Laste heaolu, võimaluste ja silmaringi, mida me oluliseks peame.

Ka Viljandi linnapea mainis hiljuti Sakalale, et õhemaks lihvimise aeg on läbi, nüüd on käes lõikamise aeg. Keeruline on aga raekojale midagi soovitada. Et näete, see osa linnaeelarvest on täiesti ebavajalik, tõmmake nulli. Mõne asja ehk leiaks, ent üldplaanis muudavad need üksikud asjad vähe. Kärped riigiasutustes saavad tulla üksnes inimeste heaolu, võimaluste ning silmaringi arvelt. Kui Eestis enamik teatreid kinni panna, jätta alles ehk ainult üks, oleks sääst ju ka märkimisväärne. Kinni saaks panna raamatukogud, huviringid, kunstigaleriid ... Põhiseaduse preambul samas ütleb, et kultuuri, keele ja rahvuse säilimise eest seismine on riigi põhiülesanded.

Tagasi üles