Viljandi linnajuhid ütlevad lahti kavast teha raekoja kõrval seisvasse koolimajja kunstimuuseum ja pakuvad põdurat ehitist naaberomavalitsustele vallamajaks.
Viljandi annab Mark Soosaare muuseumile hundipassi
Ehkki formaalselt kehtib linna ja Mark Soosaare tüüritava Uue Kunsti Muuseumi vahel seniajani leping, mis näeb ette endise õhtukooli osalist lammutamist ja ümberehitamist tänapäevaseks kunstikeskuseks, tunnistab meer Loit Kivistik, et linnajuhid on kaotanud usu selle teostumisse.
Mitme aasta jooksul on kohaliku maksumaksja kukrust muuseumi planeerimisele ja projekteerimisele läinud ligi 130 000 eurot, ent Ettevõtluse Arendamise sihtasutus (EAS) otsustas mullu siiski, et ei anna ehituseks raha. Pärast seda on õhus olnud üksnes hüpoteetiline lootus, et see õnnestub saada riigieelarvest.
«Isegi kui muuseumi valmisehitamiseks raha leitakse, pole selge, kelle kanda jääksid selle haldamise kulud. Pole saladus, et riik püüab kohalikke muuseume omavalitsuste hõlma alla sokutada, mistõttu on oht, et lõpuks oleks kõik ikkagi linna kraes,» jätkas Loit Kivistik.
«Jah, sellest võiks kujuneda tore turismiobjekt, aga kas see kataks ülalpidamise kulud, on enam kui kahtlane. Seepärast peame mõtlema teistele lahendustele,» lausus ta ning kinnitas kavatsust peagi senine hoonestusõiguse leping lõpetada.
Juba on alustatud läbirääkimisi Viljandit ümbritsevate omavalitsustega, kes plaanivad pärast järgmise aasta valimisi ühtseks rõngasvallaks liituda ning peavad linnas leidma koha tulevasele vallamajale.
Mark Soosaar kuulis enda sõnul linnajuhtide meelemuutusest eile «Sakalalt» ning keeldus seda uskumast. «Pole võimalik, et üks soliidne linnavõim nii käitub. Muuseumi ehituse ettevalmistamiseks on kulutatud suur hulk raha ja energiat. Pealegi on see kirjas linna arengukavas, seda ei saa niisama prügikasti heita.» lausus ta.