Sel talgukevadel tehakse kodukandi veekogud ohutuks

Egon Valdaru
, reporter
Copy
"Teeme ära!" koristuspäev mullu Pärnumaal.
"Teeme ära!" koristuspäev mullu Pärnumaal. Foto: Mailiis Ollino

Tänavuse üle-eestilise talgupäeva korraldajad andsid teada, et sel talgukevadel tehakse üheskoos ohutuks kodukandi veekogud, rajatakse elurikkaid õppeaedu ja tuuakse talgupaikadesse kultuurielamusi.

Korraldajate sõnutsi algas talgukevad 3. aprillil ning see kulmineerub maikuu esimesel laupäeval, 4. mail ühise üle-eestilise "Teeme ära!" talgupäevaga. Tänavu pööratakse koostöös päästeametiga tähelepanu kodukandi veekogude ohutusele, et aidata ennetada traagilisi veeõnnetusi. Rohelise kooli programmiga koos hoogustatakse elurikaste õppeaedade rajamist lasteaedadesse ja koolidesse.

Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 ja Eesti kultuuririkkuse aasta puhul on aga tähelepanu all talgukultuuri väärtustamine ning kultuurielamuste toomine igasse kogukonda ja talgupaika. Talguid saab kirja panna ja valida talguveebis.

Talgupäeva eestvedaja Henrik Raave sõnul käivad talgukevade ettevalmistused kõikjal üle Eesti. "Tänavu võtame fookusesse koduümbruse veeohutuse, elurikkad õppeaiad ja kultuurielamused, sest need teemad on sel kirjul talgukevadel meie jaoks kõige tähtsamad," rääkis Raave. "Muidugi saab talgutöid teha iga kogukonna äranägemise järgi kõikvõimalikel teemadel nagu ikka, olgu selleks siis heakorra- või külatalgud, korteriühistu või looduskaitse talgud, prügikoristus või hoopis mõttetalgud."

Päästeameti andmetel hukkus Eestis 2023. aastal veeõnnetustes 38 inimest, aasta varem oli see arv 30. Seejuures hukkus mullu veeõnnetustes neli last, samuti oli varasemast rohkem hukkunuid üle 61-aastaste inimeste hulgas.

Päästeameti ennetustöö osakonna juhataja Janika Usin ütles, et veeõnnetuste kurb statistika kinnitab mure suurust. "Koduümbruse veekogude ja väikeste veesilmade ohutus vajab kiiresti laiemat tähelepanu ja sekkumist, sest iga kaotatud elu on hindamatu väärtusega ning traagiliste veeõnnetuste ennetamiseks saame igaüks midagi kohe ära teha," lausus Usin.

Ta lisas, et üle-eestiline talgupäev annab selleks väga hea võimaluse, sest veeohutuse talgutöid on kogukonnaga koos toredam teha ja jõuab ka rohkem.

Päästeamet ja "Teeme ära!" talgupäeva meeskond kutsuvadki tänavu üles korrastama kodulähedasi veekogusid, muu hulgas puhastama kaldad risust ja vanadest lehtedest, paigaldama sildu ja purdeid, parandama katkisi kaeve ja luuke, ehitama väiksematele veesilmadele piirdeid ning asendama kastmisvee võtmise veekogust pumba või voolikuga. Talgujuhid saavad soovi korral endale talguveebist alla laadida veeohtude kaardistamise abivahendi.

Talgute hõlbustamiseks on "Teeme ära!" talgupäeva meeskond loonud võimaluse talgujuhtidele taotleda ka väikest tuge ehituspoe kinkekaardi näol. Rohkem teavet selle kohta leiab talguveebist. Kevadel on päästeametil algamas ka kogukondadele mõeldud projektikonkurss suuremate veeohutustööde tegemiseks.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles