„Uskumatu, et meil on selline kaasaegne installatsioon keset linna,” õhkas Viljandi kunstikooli direktor Laineli Parrest reede õhtul visuaalkunstifestivali Viljandi Tuled avamisel Vabaduse platsil ja viitas suurele valgustatud puidust maole, mis kannab nime Ouroouboros.
„Selline kvaliteet! Võimas! See on ajalooline hetk,” jätkas Parrest.
Reede õhtul avati just selle puidust mao sees ja ümber järjekorras neljas festival nimega Viljandi Tuled ja esimest korda on see rahvusvaheline. „Ei kujutanud ette küll, et siia jõuame,” tunnistas festivali algataja ja peakorraldaja Kaisa Ailt. „Samm-sammult oleme liikunud ja ambitsioon on olnud kogu aeg suurem.”
Visuaalkunstifestivali mitmeid töid saab vaadata kõige paremini õhtusel ajal, mil õues on pime ning valgusmängud tõusevad kõige paremini esile. Seetõttu on festivaliruumid avatud hilisõhtusel ajal. Samas on mitmed avalikus ruumis olevad taiesed sellised, mida saab uurida ka päevavalges, näiteks rannas sõudebaasi juures asuv jääskulptuur või Posti tänaval olev Pallase kunstikooli õpilaste tehtud välimööbel, mis jääbki Viljandile.
Kaisa Ailti sõnul on tegu ka linnaruumi festivaliga ning ta kutsuski inimesi tulema ja avastama Viljandit. Nii mõnelegi on see ehk esimene kord kui saab seestpoolt avastada muusikakooli aita või astuda sisse kaubamaja taga asuvasse üsna räämas välimusega kahekordsesse hoonesse, mis omaniku plaani kohaselt võib minna varsti lammutamisele. Tõenäoliselt pole ka Lennukitehase ehk endise Talleksi metallitehase keldri kitsukestesse koridoridesse paljud linlased varem sattunud.
Laineli Parresti sõnul annab see festival Viljandi kunstikooli noortele palju inspiratsiooni. „Arvatakse, et kunstikool on joonistatud pilt või maalitud õun, aga just selline 3D-tegutsemine köidab. See on noortele tohutu maiuspala,” kirjeldas ta.
Selle kinnituseks on kunstikooli õpilased sisustanud kolmeks päevaks vanalinnas lausa neli näituseruumi. Neist kõige pisem asub Lossi tänava raamatupoe tagaruumis, ukse taga, mis tavaliselt on suletud. Sellesse imepisikesest ja äärmiselt kummalise kujuga ruumist võib leida ühe õpilase tööd ning tillukese tooli. „Salagalerii,” rääkis Parrest ja osutas veel kord tõsiasjale, kuidas kodune festival noorte mõtted liikuma paneb.
Festivalist Viljandi Tuled on välja kasvanud lausa kohaliku kunstikooli vilistlasrühmitus TEMA, kes käib nüüd juba taolistel festivalidel teistes linnades.
Viljandi enda jaoks on seekordne ettevõtmine esimest korda rahvusvaheline ja koos Euroopa kultuuripealinnaga Tartu 2024 korraldatud konkursi tulemusena jõudis Viljandisse kolm rahvusvaheliste kunstnikerühmituste loodud installatsiooni.
Viljandi vabaduse platsil on installatsioon "Ouroboros", mille on loonud Süüria-Prantsusmaa arhitektide rühmituse UV LAB liikmed. Selle kuue meetri kõrguse ning kaheteist meetri laiuse puidust ussi loomiseks tulid kunstnikud Viljandisse juba ligi kuu aega tagasi. Ühes angaaris pandi kokku moodulid, mis omakorda pandi kokku Vabaduse platsil.
Järve äärde kerkis kunstnike duo Arcane ehk ukraina arhitekti ja kunstniku Alexandra Polyakova ning itaalia arhitekti Stefano Dal Piva jäätellistest koosnev skulptuur "Perpetual" ning muusikakooli aidas on Hispaania kunstniku Marta Cartu teos "Future hybridizations", mis teeb ettepaneku uuteks tulevikuviisideks maailmas, mis saaks olla jätkusuutlik ja keskkonnasõbralik. Teose meediumiks on kangamaalid.
Noored ehk 15–26-aastased lõid endale kesklinna täiesti oma ruumi, kuhu vanemad sisse astuda ei tohi. Võib vaid akna tagant kaeda, kuidas sees pidu kihab. Avaõhtul küll suurt pidu toas ei olnud, aga noori oli seal omajagu. Mida tehti, võisid aknast piilunud kõrges keskeas ajakirjanikud vaid oletada.
„Soovin midagi põnevat luua ja linnaruumi avastamist pakkuda,” rääkis Kaisa Ailt. „Loodan, et inimesed leiavad siit uut ja põnevat.”
Lisaks erinevatele installatsioonidele on festivali Viljandi Tuled osaks ka kultuuriprogramm. Kavast leiab Luulelüürika koos Jaan Pehkiga, Drink & Draw visandamisõhtu, kuhu on oodatud igasuguse tasemega joonistushuvilised ning lastele ja peredele mõeldud Jutupliiatsi, mis tõukunud kunagisest legendaarsest Raivo Järvi telesaatest, kus muinasjutustuse kõrvale valmis konteksti kohalduv joonistus.
Õhtustel pidudel esinevad rokkbänd The Boondocks ning erinevad DJ-d.
Viljandi Tuled saab läbi pühapäeva hilistel tundidel.