/nginx/o/2024/02/06/15870869t1h24a0.jpg)
Sel reedel algab Viljandis neljas visuaalkunstifestival Viljandi Tuled, mis on senistest suurim ning millele rahvusvahelist mõõdet annavad siia mitu installatsiooni püstitavad kunstnikud.
Vabaduse platsile kerkib kuus meetrit kõrge ja 12 meetrit lai puidust madu. Selle tükkide angaarist väljatoomist alustasid visuaalkunstifestivali Viljandi Tuled ja Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 avatud kutse võidutöö loonud Süüria ja Prantsuse arhitektide rühmituse UV LAB liikmed Khaled Alwarea ja Mike Shnsho juba esmaspäeval ning seejärel asusid nad installatsiooni kohapeal kokku monteerima. Lõpptulemuseks on teos, mille sisse on pandud valgus, ning festivali avapäeval saab seda näha täies hiilguses.
Nagu Alwarea ja Shnsho rääkisid, kujutab nende installatsioon "Ouroboros" end sabast õgivat müütilist madu ning sümboliseerib keskkonda, selle uuenemist ja tsüklilisust.
Alwarea sõnul on Viljandisse kerkiv teos üks väiksemaid, mis rühmituse UV LAB liikmete käe alt on tulnud. Näiteks 2022. aastal valmis neil Prantsusmaal Lyonis puiduga kaetud kaheksajalg, mis oli koguni 25 meetrit kõrge ja 15 meetrit lai.
Installatsioon peab Vabaduse platsil valmis olema reedeks, mil visuaalkunstifestival avatakse. "Alustasime seda juba 11. jaanuaril, mil siia jõudsime," märkis Shnsho ning Alwarea jätkas, et arvutis oli neil kogu projekt olemas. Siin peavad kümme aastat koos töötanud mehed teose kokku panema. Eeltöö tegid nad Reinu teel angaaris.
/nginx/o/2024/02/06/15870872t1h37e4.jpg)
"Ouroboros" jääb Vabaduse platsile 25. veebruarini ning ongi festivali korraldustiimi kuuluva Annika Vihmanni sõnul üks kauem vaadatavaid teoseid – suurem osa festivali loomingust kestab 11. veebruarini.
Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi osana püstitatakse Viljandisse kolm rahvusvaheliste kunstirühmituste installatsiooni. Samuti esmaspäeval hakkas Viljandi järve äärde sõudeellingu juurde kerkima jäätellistest skulptuur "Perpetual", mis jääb ka, kui ilm võimaldab, siia 25. veebruarini. Selle loojaks on kunstnike duo Arcane: Ukraina arhitekt ja kunstnik Alexandra Polyakova ja Itaalia arhitekt Stefano Dal Piva.
/nginx/o/2024/02/06/15870871t1hd80c.jpg)
Esmaspäeva pärastlõunal oli Dal Piva parasjagu ametis termokastidesse jäätelliste valmistamisega ja nõlval oli olemas vaid skulptuuri alus. Seda, kui palju jäätelliseid lõpuks tarvis läheb, kunstnik öelda ei osanud, see selguvat siis, kui skulptuur valmis on.
Dal Piva selgitas, et "Perpetual" räägib aastaaegadest ja sellest, kuidas loodus end ise ellu jätab. Viljandi Tulede korraldajad olid suvel skulptuuri jaoks kogunud lilli ja taimi, mis nüüd olid pandud vette, et need jäätellistesse külmuksid.
Dal Piva sõnul pole jää Arcanele just tavaline materjal. Sel korral aga tahtsid kunstnikud teha midagi spetsiifilist ning veebruar, mis peaks olema Eestis õige külmem kuu, tundus selle skulptuuri hoidmiseks just paslik. "Skulptuur on tehtud ainult loodusest: vesi ja taimed," lausus Dal Piva.
/nginx/o/2024/02/06/15870870t1h3572.jpg)
Üks festivali korraldajaid Karolin Tamm tähendas, et ilma mõttes on jääskulptuur tänavusel festivalil kõige keerulisem objekt, ning Dal Piva nentis, on olukord on hea seni, kuni kraadid püsivad allpool nulli.
Eeltööks olid nad Tamme sõnul pannud vee ligi 80 termokastiga –20 kraadi juurde külmlattu jäätuma. Esmaspäevaks oli materjal toodud õue järelvalmima ning uus ports vett lattu saadetud.
Ühe rahvusvahelise objektina valmib festivaliks muusikakooli aida juurde Jakobsoni tänaval Hispaania kunstniku Marta Cartu teos "Future hybridizations", mis rõhutab jätkusuutlikkuse ja keskkonnasõbalikkuse teemat ning mille meediumiks on kangamaalid.
Karolin Tamm märkis, et õigupoolest on festivalil justkui kaks programmi. Ühed installatsioonid on valminud Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi osana ja nende teemaks on ellujäämiskunstid, ülejäänute puhul oli aga kunstnikel täielik vabadus end väljendada.
Eesti kunstnikest tulevad Viljandisse Taavi Suisalu installatsiooniga "Oodates valgust" ja Rebecca Villem raamatuinstallatsiooniga "Tule ja jää". Villemi teos jääb linnaraamatukogu fuajeesse 9. märtsini. Kultuuriakadeemia visuaaltehnoloogide neljas kursus loob festivaliks Urmas Lüüsi juhendamisel tudengite ühise näituseruumiprogrammi ja kõrgema kunstikooli Pallas tudengid toovad Viljandi tänavakunsti galeriisse kohaspetsiifilise linnamööbli, mis jääb siia ka pärast festivali.
Veel toimetavad linnas festivali ajal Viljandi kunstikooli õpilased, keda juhendavad Laineli Parrest, Reniita Romann, Kaja Miller ja Resa Tiitsmaa. Kunstikooli seltskond loob kolm eriilmelist ruumiinstallatsiooni: "Riidekapi lood", korterinäituse "Kas ma tohin selle pildi seinale panna" ja Tartu 2024 noorte moodsa kunsti aasta projekti "Noorte koht Viljandis".
Festivali pidulik avamine on 9. veebruaril Vabaduse platsil ja üles astub DJ Maiduk. Festivali kavast leiab muu hulgas Luulelüürika koos Jaan Pehkiga, Drink & Draw visandamisõhtu, kuhu on oodatud igasuguse tasemega joonistamishuvilised, ning lastele ja peredele mõeldud Jutupliiatsi, millega meenutatakse kunagist legendaarst telesaadet, kus kunstnik Raivo Järvil valmis muinasjuttu jutustades selle illustratsiooniks joonistus.