Viljandi on mitmel moel ajalooline linn. Kunagise hansalinnana ja ühe esimese, XIII sajandil Eestisse rajatud kivilinnuse asupaigana on ta olnud XX sajandil keskuseks ka Nõukogude relvajõudude kindralstaabi peavalitsuse 4. üksikule eriotstarbelisele brigaadile ehk paljuräägitud hübriidsõja osalisele, olles niiviisi külma sõja aegne Briti tuumarünnaku sihtmärk.
Esmalt terminitest.
Hübriidsõja meetodite sekka kuuluvad info- ja psühholoogiline mõjutustegevus, (poliitiline) santaaž, luuretegevus, küberrünnakud, kuritegevuse ärakasutamine vastase ühiskonna mõjutamiseks, majanduslik survestamine, eri- ja regulaarüksuste kasutamine, terrorism, radikaliseerimine, massirahutuste õhutamine ning aktivistide kaasamine, mille eesmärk on destabiliseerida ja naeruvääristada sihtriigi sisejulgeolekut ja olulisi riiklikke funktsioone.
2007. aasta kevadel sai Eestist maailmas esimene riik, mida tabasid süsteemsed, kolm nädalat kestnud küberrünnakud ja teised hübriidsõja osad. Venemaa Föderatsioonist lähtunud agressioonis ei kasutatud sõjalist jõudu, ent majanduslik ja diplomaatiline survestamine ning tänavarahutuste õhutamine ühes inforuumis levitatud info-psühholoogilise mõjutustegevusega päädisid 26. ja 27. aprillil Tallinna kesklinnas lõhkumise ja laamendamisega. Ehkki rahutused oli märksa leebemad kui Gruusia sõda 2008. aastal või Krimmi ja Ida-Ukraina okupeerimine 2014. aastal, olid linnaruumi kahjustused palju kõnekamad kui Kremli sekkumine näiteks USA 2016. aasta presidendivalimistesse või 2018. aasta taliolümpiamängudesse Lõuna-Koreas Pyeongchangis. Tagantjärele teame, et pronksiöö ettevalmistamises ja korraldamises osalesid samuti Venemaa Föderatsiooni relvajõudude kindralstaabi peavalitsuse (GRU) ohvitserid.
Tuumamiinid Männimäel
Viljandi eriotstarbeline brigaad liigitus hübriidsõja kontekstis luure- ja erioperatsioone läbiviivaks üksuseks. 1962. aastal moodustatud brigaadi ülesandeks oli kaugluure ja erioperatsioonide korraldamine sõjaajal Lääne-Euroopa riikide, näiteks Taani, Hollandi ja Lääne-Saksamaa tagalas. Samuti tegeles brigaadi sidepataljon Viljandis raadio- ja raadiotehnilise luurega, mis tähendab lihtsamalt öeldes, et võidi pealt kuulata vajalike inimeste telefonikõnesid.
/nginx/o/2024/02/02/15866202t1h4db3.jpg)
Riia maanteed pidi läks erisidekaabel Riiga. 1980. aastatel maksis uus sõiduauto 7000–8000 rubla, aga Viljandis asunud erivägedele eraldati sidepidamiseks auto, mis maksis umbes 500 000 rubla. Brigaadi koosseisus olid kolm luurepataljoni (3. pataljon asus Riias), erisidepataljon, mineerimisrood, erirelvarühm, autorood, materiaaltagamisrood (sõjaaegne koosseis umbes 1700, rahuaegne 200–300 meest). Brigaadile allus ka Riias asuv 330. üksik Spetsnazi salk. Luurebrigaadi staap, kasarmud, meditsiinipunkt, raamatukogu, autopark, õppeklassid ja laod asusid Viljandi kesklinnas Posti ja Jakobsoni tänava piirkonnas.