Skip to footer
Saada vihje

Tööinspektsioon võtab tänavu luubi alla 101 Viljandimaa ettevõtet

Eelmisel aastal oli tööinspektsioonil Viljandimaal 77 järelevalvemenetlust. Enim kontrolliti töötleva tööstuse ning põllumajandus- ja ehitusettevõtteid.

Tööinspektsioon otsustas esimest korda avalikustada, keda tal on plaanis aasta jooksul kontrollida. Viljandimaal on nimekirjas 101 ettevõtet või asutust.

Nimekiri avalikustatakse sooviga panna tööandjaid veelgi rohkem tööohutusele ja töötervishoiule mõtlema, ühtlasi annab see tööandjatele võimaluse üle vaadata, kas töökeskkond on ohutu ning riskianalüüs asjakohane ja tööinspektsiooni iseteeninduses esitatud.

Sadakond plaanilist kontrollkäiku

Nagu ütles tööinspektsiooni nõunik analüüsi alal Krista Vaikmets, on kontrolli valimisse sattunud 101 Viljandimaa ettevõtet ja asutust, kuid see arv võib muutuda, kui tuleb ette muid suunavaid asjaolusid. Ettevõtted ja asutused on inspektsioonil välja valitud mitme kriteeriumi alusel. On neid, kes ei ole esitanud töökeskkonna riskianalüüsi, neid, kus tööõnnetuste või töövaidluste arv on suur, neid kelle tegevusala on kõrge riskitasemega, aga ka neid, kes kuuluvad sihtkontrollide kavva.

Vaikmetsa sõnul võib ka juhtuda, et ettevõte ei ole eespool viidatud valimis, kuid tööinspektor siiski teeb kontrolli, sest seal on näiteks diagnoositud kutsehaigestumine, juhtunud tööõnnetus või on sealt laekunud kaebus.

On neidki ettevõtted ja asutusi, kes on üle-eestilises valimis sellepärast, et nad on kasutanud võimalust ja kutsunud ise kohale töökeskkonna konsultandi, kes annab nõu, kuidas töökeskkonda turvalisemaks kujundada. Seesugused on Viljandimaalt näiteks Ameron Ehitus ja Bed Factory Sweden.

Vaikmets nentis, et sekka tuleb ettevõtteid, kes on sattunud kontrolli mitu aastat järjest. "Kui näiteks toimuvad korduvad tööõnnetused, tulevad vihjed või kaebused või satub ettevõte vastavalt oma tegevusalale meie sihtkontrollide valimisse," selgitas ta ning lisas, et üldjuhul püüab inspektsioon samas ettevõttes päris igal aastal mitte käia, sest eeldab, et kui ettevõte on juba oma töökeskkonna ja töösuhted korda teinud, siis kõik ka sujub.

Viimases Viljandimaa ettevõtluslehes välja toodud 2022. aasta 100 suurimast tööandjast ning suurima kasumi ja käibega ettevõttest on tänavu tööinspektsiooni kontrollitavate nimekirjas näiteks osaühingud Reaalprojekt, Valma Saeveski, Paala, Fellin Invest, Undi Vili, Varaks, Logista ja Genoke Trading. Lisaks leiab sealt EELK Viljandi Jaani ja Pauluse koguduse, Eesti kristliku nelipühi kiriku Abja-Paluoja koguduse, Jakobsoni, Kaare, Kesklinna, Viiratsi ja Võhma kooli, Viljandi valla sotsiaalkeskuse, Mulgi kultuuri instituudi, Mulgi perearstikeskuse, aktsiaseltsi Vestman Mets ning osaühingud Ants Viljandi, Sakala Mahetalu, Fellinwerk, Lemmikloomateenused, Nukiagro, Võidust ja Saaremets VKR.

Mullu tuvastati 351 rikkumist

Mullu oli tööinspektsioonil Viljandimaal 77 järelevalvemenetlust. Enim kontrolliti töötleva tööstuse ning põllumajandus- ja ehitusettevõtteid.

Krista Vaikmetsa sõnul tuvastati rikkumisi 351. Aasta varem oli neid 523. "Rikkumised on suures plaanis samad mis Eestis tervikuna: juhendamise ja väljaõppe puudumine, ohutusjuhendid on puudulikud, riskianalüüs on koostamata või ei ole enam aja- ja asjakohane," loetles ta ning lisas, et samas on need tegurid tööõnnetuse vältimiseks esmatähtsad.

Töö peatamist rakendati mullu Viljandimaal vaid korra – põhjusel, et kõrgustes töötamine ei vastanud ohutusnõuetele.

Siinset üldist olukorda hinnates lausus Vaikmets, et tööõnnetuste poolest oli Viljandimaa mullu 15 maakonna seas seitsmendal kohal oma 103 tööõnnetusega. 2022. aastal oli siin 118 tööõnnetust.

Viljandimaal juhtub 1000 töötaja kohta keskmiselt 4,3 tööõnnetust, mis on veidi vähem kui Eesti keskmine – viis. "Viimase viie aasta jooksul on tööõnnetuste arv Viljandimaal aina vähenenud," nentis Vaikmets. Näiteks 2019. aastal oli siin ka kaks surmaga lõppenud tööõnnetust, viimase kolme aasta jooksul ei ole niisuguseid juhtumeid ette tulnud.

Veel märkis Vaikmets, et Viljandimaa suurima õnnetuste arvuga tegevusalad on puidutööstus, põllumajandus ning metalltoodete tootmise valdkond.

Igal aastal kontrollib tööinspektsioon Eestis 100 000 töötaja töökoha ohutust ligikaudu 4000 ettevõttes. Kontrollid toimuvad kogu aasta jooksul ja mõnikord ka ette teatamata. Valimis ei ole märgitud, millal ettevõttesse minnakse, ning kontrollitakse tööohutust, töötervishoidu ja töösuhteid, et ära hoida tööõnnetusi, vältida tööga seotud haigestumisi ning luua keskkond, kus on kõigil hea töötada.

Kommentaarid
Tagasi üles