K, 4.10.2023

Vormitud metall jõuab muuseumi

Sakala
Facebook
Comments
Näituse plakat
Näituse plakat Foto: Viljandi muuseum

Teisipäeval, 19. septembril kell 16 avatakse Viljandi muuseumis Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia õppekava metallitöö eriala õppetööde näitus "Vorm".


Näitus keskendub lehtmetallist taondatud, külmsepistatud, painutatud, aga ka peenkohrutatud ruumilistele metallesemetele, õõnesvormidele. Välja on pandud üliõpilaste ja vilistlaste valmistatud tarbeesemed, skulpturaalsed vormid ja ehted.

Näituse on kokku pannud ja installeerinud metallitöö eriala üliõpilased Marlin Kohtring, Madli Kõiv ja Mart Parik erialajuhi Eilve Mangluse kureerimisel.

Vormitööd saab Eestis süvitsi õppida vaid kultuuriakadeemias, kus kursusi antakse mitme aasta jooksul nii ehte- kui sepatöö suuna üliõpilastele. Vormitööga seotud aineid on läbi aastate õpetanud Mart Reino, Väino Niitvägi, Kirsti Tuum, Edvards Puciriuss ja teised. Vormitööks võib peale lusikate, kausside ja anumate pidada näiteks setu suurt sõlge, mille üldvorm enne peente detailidega kaunistamist üles lüüakse ehk taondatakse. Samuti on näitusel väljas lehtterasest valminud skulpturaalsed objektid, maskid. Samasuguseid töövõtteid kasutatakse metallist turviste valmistamiseks.

Kultuuriakadeemia peab vajalikuks õpetada, hoida ja propageerida selliseid vanu traditsioonilisi metallitöö tehnikaid nüüdisajal, mil paljud aeganõudvad käsitöövõtted vajuvad masinate ja tehnoloogia arengu varjus unustusse. Viljandi kultuuriakadeemia metallitöö erialal koolitatakse traditsioonilise metallitöö ajalugu, tehnoloogiaid ja kompositsioonivõtteid tundvaid professionaalseid käsitöömeistreid ja -ettevõtjaid.

Näitust saab vaadata 25. novembrini muuseumi lahtiolekuajal teisipäevast laupäevani kella 10–17.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles