/nginx/o/2023/07/01/15427576t1h73e1.jpg)
1. juuli hommikupoolikul peeti Soomaal Sonni talus traditsioonilist vikatiga niitmise võistlust. 13 niitjast oli seekord parim Tõnu Sild Ida-Harjumaalt Lahemaa rahvuspargist.
Mõõduvõtmise avasid riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Tarmo Tamm ja üks vikatimehe võistluse algatajaid Erich Palm. Mõlemad hoidsid ka ise vikatit käes ja niitsid võrdselt hästi, jagades neljandat-viiendat kohta.
Tamm ütles, et on kuulnud Soomaale Tipu külla vikatimuuseumi rajamise plaanist ja toetab seda igati. Palm pidas vikatiga niitmise oskust lausa riigikaitseliselt oluliseks.
"Soomaa vikatimeest" korraldati 16. korda. Viiendat korda osalenud Tõnu Sild on oma sõnul vikatit käes hoidnud alates 12. eluaastast. "Kui Lahemaale elama läksin, hakkasime loomi pidama ja siis tuli niitmisega rohkem tegelda," ütles Sild. "Viimastel aastatel olen osalenud vikatiga seotud sündmustel ja neilt oskusi juurde õppinud."
/nginx/o/2023/07/01/15427577t1h164b.jpg)
Peakohtunik Sulev Viiese sõnul oli hein sellel aastal pika kuivaperioodi tõttu teistmoodi kui tavaliselt ja võistlejate tase oli ühtlaselt kõrge.
Teise koha sai Kõpu kandi mees, Soomaal lihaveiseid kasvatav ja luhahooldusega tegelev Tanel Soa. Kolmandaks jäi Kaili Moones.
Soomaa vikatimees on ellu kutsutud selleks, et hoida kohalikku kultuuripärandit niitmisoskuste propageerimise kaudu. Samuti tähtsustatakse looduskaitseliselt väärtuslike luhaniitude hoolduse olulisust. Aastate jooksul on lisaks niitmisele õpitud vikati luiskamist, lõikamist ja pinnimist. Samuti on kuulatud loenguid luhtade hooldusest, vikati ajaloost ja õpitud loogu võtma ning heina nii saadu kui rõuku panema.