Skip to footer
Saada vihje

Viljandi kaupluste laienemisplaane jagub kümnetele tuhandetele ruutmeetritele

Lidl tahab oma kaupluse rajada Männimäele Riia maantee ja Reinu tee ristmiku äärde.

Viimane suur kauplus, mis Viljandisse kerkis, oli eelmisel sügisel Männimäel avatud Maksimarket. Samal ajal kui selle rajamine algas, pidasid ehitusnõu vähemalt kahe suure poe rajajad ning ehitus­uks on avatud veel mõnele ootajale.

Kui Tallinna Kaubamaja kontserni kuuluv TKM Kinnisvara asus raekojast uurima, millised võimalused on Uku tänav 1a ligi 1,4 hektari suurusele kinnistule kaubandushoonete rajamiseks, siis teiste arendajate mitme järjestikuse kriisi ajal pooleli jäänud mõtted on endiselt pooleli.

Sakala heidab pilgu võimalike suurarenduste praegusele seisule ja jätab kõrvale spaahotelli, mis ei liigitu kaubanduse kategooriasse.

Prisma hüpermarketi aadressiks on Viljandis pakutud Tallinna tänav 65. Paraku pole teada, millal või kas üldse see hoone valmib.

Prisma suurkaupluse mõte

Umbes 8000 ruutmeetri suuruse Prisma hüpermarketi rajamisest Viljandisse teatasid Soome poekett ja kinnistu arendaja Capital Mill 2021. aasta jõulude eel. Toonase kava kohaselt oleks pidanud praegu olema kaupluse avamise aeg. Ehitus pole alanud ning nii poeketi kui kinnisvaraarendusfirma esindajad kinnitasid Sakalale, et tänavu see ka ei alga.

«See, kuidas projektiga edasi lähme, selgub pigem aasta lõpu poole,» sõnas Capital Milli ehitusdirektor Silver Neemelo. «Kuid kaubanduskeskuse rajamist me sellel aastal kindlasti ei alusta.»

Ehitamiseni on samas just see Tallinna tänav 65 aadressile kavandatav hüpermarket kõige lähemal, sest selleks on linnavalitsus andnud välja ehitusloa ehk siis kõik juriidilised küsimused on justkui lahendatud ja ehitusprojekt ehitajale esitamiseks valmis.

Prisma Peremarketi kommunikatsioonijuht Kristiina Tamberg lisas, et poekett ei ole loobunud kavatsusest Viljandisse tulla ja läbirääkimised laienemise üle jätkuvad. «Kuid kriiside tõttu tekkinud majandussituatsioon on muutnud ehitus- ja arendustegevuse praegu keeruliseks ja aeglaseks,» nentis ta.

Prisma kauplus on kavandatud kinnistule, kuhu kaubanduskeskust hakati kavandama juba 2008. aastal. Toona oli valmis hoone eskiis ja nimigi – Eiffel – välja mõeldud, aga kriiside tõttu jäi see projekt sahtlisse.

2021. aasta lõpus andis Prisma teada, et jõuab 2023. aasta jooksul Viljandisse ja loob piirkonda 60–70 töökohta. Plaan oli Viljandisse rajada kahekorruseline hüpermarket, mis tähendab poeketi kõige suuremat kauplust, kus lisaks igapäevastele esmatarbe- ja toidukaupadele on suur valik tööstuskaupa.

Hoone suurus on arhitekt Johann-Aksel Tarbe sõnul pisut üle 7000 ruutmeetri ning koos varikatustega ulatub ehitusmaht 8200 ruutmeetrini. Tarbe arhitektuuribüroo on teinud ka Uku keskuse projekti ning suuruselt meenutab tulevane keskus Ukut enne laiendamist.

Kohale, kuhu nõukogude ajal ehitati nii-öelda teedevalitsuse hoone ja praegu asub teefirma Sakala Teed keskus, tuleks kava järgi kauplus koos suure parklaga. Esialgu pole aga alale kehtestatud veel detailplaneeringut.

Lidli teine tulemine

Saksa poekett Lidl asus esimest korda Viljandisse ruumi otsima juba 2006. aastal, kui ostis ära nüüdseks Tallinna Kaubamaja kontsernile kuuluva Uku tänav 1a kinnistu. Sellest tulekust asja ei saanud ja Lidl jättis kogu Eestis plaani katki.

Nüüd on Lidl Eestis kohal ja avab teineteise järel kauplusi eri linnades, aga Viljandi plaan toppab endiselt.

Lidl Eesti kommunikatsiooniesindaja Katrin Seppel vastas Sakala pärimisele, et kaupluse ehituse algusaega on liiga vara öelda. «Kui see aeg läheneb, anname sellest avalikkusele ja Viljandi elanikele teada,» lubas ta.

Viljandisse sobivat kohta hakkas Lidl otsima 2020. aastal. Järgmise aasta kevadel sõlmis ta lepingu tee-ehitusfirmaga Sakala Teed, et osta sellelt ära Riia maantee ja Reinu tee nurgal paiknev kinnistu.

Mullu juulis esitles Lidl juba oma 3300 ruutmeetri suuruse kauplusehoone eskiisi, aga samal ajal oli pooleli detailplaneeringu koostamine. Linnavalitsuses töötavad arhitektuuri ja planeeringute spetsialistid kiitsid eskiisi kenaks, aga paberi peal planeerimine endiselt kestab ning kaupluse rajajad ei saa praegu veel isegi ehitusluba küsida.

Viljandi linnavalitsuse planeeringutalituse juht Jaak Reinula selgitas, et kuna Lidli detailplaneering muudab üldplaneeringut, tuleb see pärast avalikku arutelu saata rahandusministeeriumisse heakskiitmiseks. Planeering ongi praeguseks ministeeriumisse jõudnud.

Centrum 2 laiendamise ja Centrumi peahoonega liitmise üle vaieldi pikka aega ning detailplaneeringu juurde pakuti illustratsiooniks selliseid eskiise.

Centrumi laiendused

2016. aastal tulid kaubanduskeskuse Centrum omanikud välja mõttega ehitada Centrumi ja rahvasuus bussijaamaks kutsutava Centrum 2 vahelise parkla asemele kaubanduskeskuse suur laiendus.

Ligi aasta vaieldi teemal, kas oleks võimalik Centrumid liita klaasist galeriiga, mis kulgeks üle Uue tänava. Muinsuskaitsjate vastuseis seda galeriid ei võimaldanud.

Ilma galeriita detailplaneering siiski valmis ning Centrumi omanikel on võimalik koostada ehitusprojekt, taotleda ehitusluba ja soovi korral alustada maksimaalselt 5000 ruutmeetri suuruse uue hoone ehitamist.

Centrumi arendusjuhi Riho Maisa sõnul oleks detailplaneeringu järgi võimalik ka niinimetatud peahoonet veel osaliselt kõrgemaks ehitada, aga praegu seda plaani ei peeta.

Alexela tanklapoe ehitusele on linn andnud rohelise tule ja ehitaja saab soovi korral peatselt tööd alustada

Kaks tanklakauplust

Viljandi peatänava ehk Tallinna tänava äärde soovivad lisaks olemasolevale Circle K tanklakauplusele enda oma ehitada veel Alexela ja Olerex.

Uku keskuse parkla kõrval asuv Alexela sai oma kaupluse rajamiseks linnalt ehitusloa esmaspäeval ning ehitaja võib seal peatselt tegevust alustada. Mõnisada meetrit eemal, Tallinna tänava ja Musta tee hargnemiskohal on aga pikka aega õhus konflikt ümberkaudsete elanike ja Olerexi vahel.

Sinna on Olerexi omanikfirma ostnud ühe eramaja kinnistu ning soovib planeeringu muutmise järel rajada tankla koos kauplusega. Plaani vastu on ümberkaudsed elanikud ning detailplaneeringu kinnitamiseni pole jõutud.

Jaak Reinula seletusel on protsess praegu seisus, kus avalik väljapanek on lõppenud, esitatud arvamused kokku kogutud ja vastuarvamused samuti olemas. Linnavalitsus kujundab saadud arvamuste põhjal oma seisukoha ning et teema on keeruline ja mitmetahuline, läheb selleks tavapärasest rohkem aega.

Kommentaarid
Tagasi üles