/nginx/o/2023/06/29/15422056t1h496c.jpg)
Kui varem on Birgit Vallas tantsupeol käinud tantsijana, siis tänavu on ta nii rühmade juhendaja kui ka korraldustiimi liige.
"Tõesti, hästi toredalt on läinud," võttis ta esimesed proovipäevad kokku. "Vihma on sadanud täpselt siis, kui vaja on olnud, ja päikest on olnud piisavalt. Kõik proovid, vähemalt meil pererühmas, on sujunud. Oleme saanud tehtud nii palju, kui liigijuht on planeerinud."
Küsimusele, millal siis vihma vaja on olnud, vastas Vallas, et ühel palaval hetkel tuli paar piiska vihma jahutuseks ja kui proov läbi oli saanud ja autosse joosti, hakkas tugevamalt sadama.
Assistent platsil
Birgit Vallas viis tänavu tantsupeole kolm rühma: Karksi-Nuia August Kitzbergi gümnaasiumi (AKG) kolmanda ja neljanda klassi rühma Tirkajad, seitsmenda kuni üheksanda klassi rühma Winge ja pererühma Segasummak. Tema tantsijaid on aga veel kolmes rühmas: Viljandi Jakobsoni kooli kolmanda ja neljanda klassi rühmas Ja-Ka-Ge (Jakobsoni kooli ja AKG õpilased) ning Heimtali põhikooli Hopstalis ja Jakobsoni kooli pererühmas. Kõigil neil on aga kaasas eraldi saatjad ning tema oma õpilastega peo vältel kuigi tihti ei kohtugi, sest tänavu on ta platsil assistent.
"Ma olen üks pererühma liigi assistentidest," märkis Vallas. "Aitan lavastust paika seada. Liigijuhi assistendid tegelevad lavastuse ja selle ettevalmistamisega ning meie Triinu Sikuga oleme veel lisaassistendid, kes viivad neid plaane platsil täide. Jookseme mapiga ringi ja vaatame, et igaüks oma punkti peal oleks."
Seesugust tööd tegema oli Birgit Vallase kutsunud Mall Paulus, kes on pererühmade liigijuht ning oli ühtlasi Vallase kursuse juhendaja. "Kui meil möödunud aasta kevadel oli rahvatantsujuhtide lõpetamine Kihnus, küsis ta mu käest, kas tahaksin seda teha," meenutas Vallas. "Ma kipun seesuguste pakkumiste peale esiti kohkuma ja siis alles hakkan mõtlema, et võiks proovida. Sel korral oli samamoodi: natuke kohkusin, sest päris suur asi tegelikult, ja siis kümme minutit hiljem läksin Malli juurde jutuga, et mida siin mõelda on."
Nüüd on Vallas oma otsusega väga rahul. "Mulle tõesti meeldib," kinnitas ta. "Mulle meeldib selle protsessi juures olla ja köögipoolt näha. Siit on palju õppida ja siin on palju toredaid inimesi, kellelt õppida. Väga hea kogemus."
Pärimise peale, kas pererühma tantsijatel on kodutöö hästi tehtud, lausus Vallas, et valdavalt on, aga viimased muudatused ja platsil uued asjad on vajanud toetamist ja kinnitamist. "Alati on neid, kes on esimest korda, ja isegi kui nad on kodus tantsud ja liikumised läbi teinud, tuleb platsi peal saps sisse. Meie ülesanne on aidata sellest üle saada."
Nii et tänavusel tantsupeol on Vallase jaoks kõik teistmoodi. "Mul on endal kolm rühma peol ja juba see on täiesti teine, et ma ise tantsijana platsile ei lähe."
/nginx/o/2023/06/29/15422057t1h209d.jpg)
Muudab härdaks
Kui oma pererühma tantsijaid näeb Birgit Vallas platsil palju, siis väiksemaid õpilasi nägi ta Kalevi staadionil esimest korda alles kolmapäeval.
"Eile õhtul oli mul võimalus ka koolimajja minna. Lapsed olid väga üllatunud: "Mis sina siin teed? Sul ei ole ju aega siin olla!"" rääkis ta lõbusalt ning ütles, et oli oma õpilasi ette valmistanud, et tulemas on pikad päevad ja tänavu on tal lisaks ka koosolekud, mistõttu ei pruugi ta nendeni jõuda enne kui alles peol.
"Aga väga tore õhtu oli," lausus Vallas ning nentis, et noortel jaksu ikka jagub. "Mulle õudselt endale meeldis esimene päev, kui päike lõõskas, aga kõigil nägu säras ja kõik tantsisid niimoodi, et laulsid kaasa. Eks väsimus teki ikka kehasse, aga ma arvan, et kambavaim ja koostegemine tekitavad sellise energia, mille pealt lihtsalt jaksad edasi tantsida – vahet ei ole, kui väsinud sa oled."
Vallas tunnistas, et vahepeal on tal küll tulnud kihk mapp käest visata ja platsile tantsima joosta. "Aga kuna tegemist on noorte peoga, on mul praegu väga hea meel, et minu rühmade lapsed seda teha saavad. Juba esimesest päevast alates on meel härras."
Birgit Vallas meenutas üht kolmapäevast hetke, kui tema õde, kes on pererühma saatja, proovi ajal pisara tilkumist imiteeris. "Noogutasin talle vastu, et see koostegemine on nii ilus, eriti kui su enda inimesed on ka platsi peal. Hiljem rääkisime õega, et me vist vihume terved etendused nutta, sest kõik on nii ilus."
Nagu Vallas ütles, seisnebki tantsimise ja rahvatantsu võlu koostegemises. "Ja kui paned tuhandeid inimesi midagi kokku tegema ... See energia ja rõõm, mis sellest tekib ... See on meeliülendav. Ja siis ongi pisarad silmas."