Skip to footer
Saada vihje

Mõisakülas tantsu lüües valmistusid memmed ja taadid suureks peoks

Mõisakülas peeti Viljandimaa memme-taadi pidu. Sama repertuaariga lähevad ligi 270 osalejat siit Võrru Lõuna-Eesti memme-taadi peole.

"Olgu metsa taga meri ja sauna taga tiik!" kõlasid pühapäeval Mõisakülas Viljandimaa memme-taadi peo avasõnad. See on ka tuleval nädalal Võrus eesootava suure Lõuna-Eesti memme-taadi peo teema.

Anneli Kundla, kes Viljandimaa rahvakultuurispetsialistina kuulus siinse peo korraldajate hulka, tähendas, et seesugune pidu on memme-taadi kollektiivide aasta tippsündmus, milleks nad on terve hooaja valmistunud. Ja kuigi Mõisakülas sai teoks täieõiguslik pidu, võis seda mõnes mõttes pidada Lõuna-Eesti memme-taadi peo peaprooviks, sest sama repertuaariga esinetakse ka Võrus.

Õpetussõnad platsi äärest

Esiti ​astusid Mõisakülas üles lauljad, kes suurel peol saavad osaks ühendkoorist. Tantsijatele on Võrus täiesti oma, maakonna blokk, kus nad toovad väljakule neli tantsu.

Võis näha, et õpetajad ei jätnud kasutamata võimalust lihvida viimaseid keerutusi ja samme ka veel peo ajal. Päris paljud neist olid oma rühma juures utsitamas.

"Voh, nüüd on käes. Väga hea!" hõikas näiteks Tiiu Siim, kes oli Suure-Jaanist kohale sõitnud Hiliste Õite juhendaja. Ta nentis, et seekord said kaks tantsu väga ühtemoodi liikumisega ja rühmas vanematel inimestel ei jäänud hästi meelde, kas oli nüüd pööre paremale või vasakule. Nii oligi Mõisakülas hea võimalus härjal sarvist haarata ja väljakul veel õpetussõnu jagada.

Õpetust oli Siimu ütlemist mööda vaja muudelgi põhjustel. Õigupoolest olid nad peo repertuaari õppimise jätnud üpris viimasele minutile, lisaks ei saanud üks tantsija Mõisakülla tulla. "Olime harjutanud viie paariga, aga tantsis neli ja kõik oli vaja ümber teha."

Anneli Kundla lisas, et kõige selle juures on lihtsalt hea juhendaja toetust tunda. "Muidu on nad ju proove teinud ruumis, kus ühes nurgas on peegel ja teises võib-olla ahi, ja siis tulevad nad platsile, kus ahju ei olegi – hoopis teine olukord."

Ühisproovid algasid Mõisakülas kell 11 ja kella 15-ks olid osalejad juba rongkäigus Suveaeda jõudnud.

Siinsed kirjeldused lähevad lendu

Kõigi lauljate, kapellide ja tantsijatega kokku oli Viljandimaa peol 270 esinejat ning nagu Anneli Kundla teadis öelda, on Lõuna-Eesti peol siinset rahvast alati kõige rohkem olnud.

Meie rühmadel on tema sõnul olnud väga osavad tantsujuhid, kes kava kokku panevad, ja tantsud on alati tulnud põnevad. "Oleme püüdnud ikka nii, et on oma juhendajate seatud tantsud."

​Seekord oli Maie Tammemäe juhatatavas loomingulises rühmas veel kolm tantsujuhti – Merilin Metsatsirk, Maie Roosimaa ja Virve Vuntus. "Meil on omad tegijad ja tantsijad olemas. Teeme ise ära," lausus Tammemäe.

​Kundla sõnul on kvaliteedimärgiks seegi, et pärast Lõuna-Eesti pidu on ikka siinse rahvaga ühendust võetud ja peol nähtud tantsukirjeldusi küsitud.

"Lähevad lendama jah. Loodame, et ka sel korral," kinnitas Tammemäe ning ütles, et isegi veel tänavuse peo eel, kui nad olid andnud teada, et siinsed tantsijad osalevad Lõuna-Eesti memme-taadi peol, oli neid, kes küsisid eelmisi tantsukirjeldusi.

​Tantsujuhi sõnul peab repertuaar tantsijatele meeldima, et nad saaksid end ilusti väljendada. Samas tuleb meeles pidada, et memme-taadi tantsud poleks liiga rohke keerutamisega ja liiga hoogsad.

​Vanusepiirangut memme-taadi peol küll pole ja osaliste seast leiab isegi mõne 40. eluaastates tantsija. Põhiline koosseis tuleb Tammemäe ütlemist mööda üle 50-ste hulgast, samas on ka mõni enam kui 80-aastane piduline. "Ütleme niimoodi, et kui memm vaatab ikka nooremat meesterahvast või taat nooremat naisterahvast, siis tulgu aga kõik tantsurühma," lausus Tammemäe ning tähendas, et tantsijate sõnul annab see tegevus erksust ja treenib mälu. "Vahepeal ongi jälle meelest läinud ja siis hakatakse juhendajaga otsast peale, aga inimestele meeldib tantsida ja kui leiame sobiva repertuaari, on kõik hästi." 

Eriti tundus seekordsest repertuaarist meeltmööda olevat tants, mis käis loo "Sauna taga tiigi ääres" järgi – see tõmbas juba esimeste nootide juures piduliste suu naerule. "Kellele siis ei meeldiks noor ja ulakust täis olla. Nad ikka tahavad väga ulakad teinekord olla," sõnas Tammemäe. 

Kommentaarid
Tagasi üles