Vaimse tervise kohvikute võrgustik laieneb Viljandisse

Sakala
Copy
Sel laupäeval kella 12–20 avab Tegelaste Toas end peaasi.ee vaimse tervise kohvik.
Sel laupäeval kella 12–20 avab Tegelaste Toas end peaasi.ee vaimse tervise kohvik. Foto: Marko Saarm

Sel laupäeval avab peaasi.ee vaimse tervise kohvikud lisaks Tallinnale, Tartule ja Pärnule Viljandis Tegelaste Toas, kus vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud vabatahtlikud pakuvad end toetavaks kuulajaks ja vajaduse korral suunavad professionaalset abi kasutama.

Peaasi.ee projektijuht Sandra Liiv ütles, et vaimse tervise mured soovitakse tuua kodu- ja arstikabineti seinte vahelt välja, et normaliseerida vaimse tervise murede jagamist. "Kohvikud annavad võimaluse inimeste vaimset tervist avatult käsitleda ja näidata, et vaimse tervise teemadel saab vestelda nii hea sõbra kui ka täiesti võõra inimesega," selgitas ta.

Peaasi.ee on vaimse tervise kohvikute kontseptsiooni arendanud 2021. aastast. Jaanuaris alustas ta koos Reval Cafega vaimse tervise kohvikute korraldamist regulaarselt iga kuu viimasel laupäeval.

"Ootejärjekorrad spetsialistide juurde on pikad. Vaimse tervise esmaabi andja saab olla elupäästev vahelüli, pakkudes abi mure sõnastamises, esmast leevendust võimaliku vaimse tervise häire süvenemisel ning julgustust spetsialisti abini jõudmiseks," selgitas Liiv.

Vaimse tervise kohvikusse on oodatud kõik inimesed, kes tunnevad, et nad soovivad jagada oma vaimse tervise muresid ja nõu küsida.

Kohvikus olevad vabatahtlikud on läbinud vaimse tervise esmaabi koolituse ning omandanud toetava kuulamise ja vaimse tervise esmaabi pakkumise oskusi. Vabatahtlikud on vaimse tervise kohvikus eraldi märgistatud lauas valge T-särgiga, millel on kiri "Olen olemas". Vaimse tervise kohvikus saab kohapeal lugeda või koju lugemiseks kaasa võtta ärevuse, depressiooni ja vaimse tervise esmaabi töövihikuid.

Kohvikutes saab vestelda enamasti eesti keeles, kuid piiratud aegadel ka vene ja inglise keeles.

Peaasi.ee tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetamise, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasi.ee on pälvinud oma tegevusega 2020 aasta tervisesõbra tiitli ning presidendi sotsiaaltöö aastapreemia. 2020. aasta lõpus sai Peaasi.ee kodanikuühiskonna aasta tegija ja aasta vabaühenduse tiitli.

Tagasi üles