Viljandi visuaalkunstifestivalil soovib osaleda 133 kunstnikku maailma eri paigust

Sakala
Copy
Installatsioon eelmise aasta festivalilt "Viljandi tuled".
Installatsioon eelmise aasta festivalilt "Viljandi tuled". Foto: Maari Soekov

Aprilli alguses lõppes festivali "Viljandi tuled" rahvusvaheline konkurss, mis oli korraldatud selleks, et leida järgmise aasta veebruaris tulevale festivalile üks mastaapne ning kuni kolm väiksemat installatsiooni. Korraldajate teatel saatis oma ideekirjelduse 133 kunstnikku või kunstnike kooslust üle maailma, sealhulgas 16 rühmitust, milles on vähemalt üks eestlane.

Festivali korraldaja Kaisa Ailt ütles, et see ideede hulk on kergelt hullumeelne. 

"Olime valmis mõnekümneks tööks, hoidsime pöialt, et tuleks ka välisriikidest ideid. See praegune esitatud tööde hulk on aga kõik meie ootused ületanud," rääkis Ailt. "Saime 54 ideed väiksemateks installatsioonideks, 26 tööd, mis pidasid silmas mastaapset installatsiooni, ning siis veel mitu tööd, mis jäid sinna vahele või on kohandatavad nii suureks kui väikeseks installatsiooniks. 11 saadetud tööd olid ka mõningate puudustega. Eks me siis žüriiga aruta, kuidas nendega edasi läheme." 

Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 programmi kuuluv festival ootas ideekonkursi kaudu veebruarikuu ilmale vastupidavaid töid, mida ei ole varem avalikult näidatud ning mille inspiratsiooni teemaks on "Ellujäämise kunstid". Kõigi laekunud tööde hulgast valib žürii välja ühe mastaapse installatsiooni eelarvega alla 25 000 eurot ning kuni kolm väiksemat installatsiooni eelarvega 2000 eurot igaüks. Kuueliikmelisse žüriisse kuuluvad Viljandi linnakunstnik Kristi Kangilaski, Tartu 2024 esindaja Hele Priimets, Eesti valgustusdisainerite assotsiatsiooni juhatuse liige Mariliis Kundla ning festivali korraldustiim ehk Karolin Tamm, Kaisa Ailt ja Annika Vihmann. Žürii koguneb neljapäeval, 13. aprillil, võitjad selguvad aprilli jooksul.

2020. aastast aina suuremate kunstiliste ambitsioonide poole liikuval "Viljandi tuledel" kohtuvad arhitektuur, kunst, muusika, multimeedia ja valgus. Festivali eestvedajate hulgas on Viljandiga tihedalt seotud kunstnikud ja kultuurikorraldajad. Järgmise aasta "Viljandi tuled" kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 teaduse ja tehnoloogia programmiliini. 

Tagasi üles