Skip to footer
Saada vihje

Süda ja kolesterool mõjutavad retseptiravimite pingerida

Vererõhu mõõtmine on paljudele meist tuttav tegevus ning osa inimesi vajab liiga kõrge rõhu vastu ravimeid. Mullu kuulus retseptiravimite esikümnesse viis vererõhuravimit.

Ravimiameti andmeil pruugitakse Eestis retseptiravimitest kõige enam vererõhuravimeid, aga nõutud on ka kolesteroolitaseme alandajad.

Eelmise aasta retsepti­ravimite pingereas kuulus esikümnesse viis vererõhuravimit: ramipriil, metoprolool, amlodipiin, nebivolool ja telmisartaan. Kolesterooli­alandajaid mahtus sellesse nimekirja kaks: rosuvastatiin ja atorvastatiin.

Kümne enim kasutatud toimeaine hulka mahub ka maovaevuste raviks kasutatav omeprasool, kilpnäärme raviks kasutatav naatrium­levotüroksiin ja diabeedi­ravim metformiin.

Janne Sepp

Ravimiameti ravimiohutuse osakonna statistika­büroo spetsialist Janne Sepp ütles, et suuri muutusi retsepti­ravimite toimeainete esikümnes ei ole viimaste aastate jooksul toimunud.

«Koostame seda statistikat Eestis tegutsevate ravimite hulgimüüjate aruannete põhjal,» kõneles ta. «Humaan­ravimite puhul võetakse arvesse inimestel kasutatavate ravimite hulgimüüki üld- ja haiglaapteekidele ning teistele asutustele, nagu näiteks hooldekodud ja koolid.»

Sepa sõnul on Eesti ravimituru rahaline maht olnud läbi aastate tõusutrendis. Eelmisel aastal kasvas ravimite turumaht 5,5 protsenti, jõudes 431 miljoni euroni.

«Oluline on samas teada, et käive pole parim viis ravimitarbimise hindamiseks. Näiteks on kasvaja- ja viirusvastased ravimid väga kallid, ent nende kasutamine ei ole nii laialdane kui paljude teiste ravimite kasutamine,» märkis Sepp.

Seepärast on maailma terviseorganisatsioon tema sõnul võtnud kasutusele ühiku DPD (defineeritud päevadoos), mis näitab, mitu elanikku tuhandest tarvitas mõnda ravimit selle tavapärases annuses iga päev. Selle analüüsi põhjal panigi Eesti ravimiamet kõnealuse ülevaate kokku.

Nõnda on ühtlasi teada, et käsimüügiravimitest on läbi aastate kasutatud enim niinimetatud südameaspiriini, mille toimeained on atsetüülsalitsüülhape ja magneesium­oksiid.

Käsimüügiravimite esirinnas on ka valuvaigistid ja palavikualandajad (ibuprofeen, paratsetamool, atsetüülsalitsüülhape), nohuravimid (ksülometasoliin, ksülometasoliin kombinatsioonis dekspantenooliga), rögalahtistid (atsetüül­tsüsteiin), kõhulahtisti laktuloos, maovaevuste raviks kasutatav omeprasool ning allergia raviks kasutatav tsetirisiin. Enim kasutatud toimeained on aastate jooksul olnud samad.

Sepp ütles, et kokku turustati eelmisel aastal Eestis üle 33 miljoni ravimipakendi. Erinevaid toimeaineid oli ligi 1400 ja ravimpreparaate 4552. Ta lisas et mõni toimeaine võib olla nii retsepti- kui ka käsimüügiravimite hulgas, kuuluvuse määrab ravimi tugevus ja/või pakendi suurus.

Kommentaarid
Tagasi üles