Viljandis tuleb kolm fotograaf Jaan Rieti 150. sünniaastapäevale pühendatud näitust

Sakala
Copy
Fotograaf Jaan Rieti 150. sünniaastapäeva puhul avatakse laupäeval talle pühendatud näitused. Plakati fotol on Marie, Elma, Hilja ja Jaan Riet koduateljees 1917. aastal.
Fotograaf Jaan Rieti 150. sünniaastapäeva puhul avatakse laupäeval talle pühendatud näitused. Plakati fotol on Marie, Elma, Hilja ja Jaan Riet koduateljees 1917. aastal. Foto: Näituse plakat
  • Jaan Riet
  • Näitus

27. aprillil täitus 150 aastat nimeka fotograafi Jaan Rieti (1873–1952) sünnist ja sel puhul avatakse laupäeval, 1. aprillil Viljandis kolm temale pühendatud näitust.

Esmalt kogunetakse laupäeval kell 12.15 Posti ja Koidu tänava nurgale parki, kus on Rieti fotoateljeed ja eramut tutvustav näitus. Sealt liigutakse kella 13-ks Viljandi muuseumi näitusele "Viljandi fotograaf Jaan Riet 150" ning kell 13.45 avatakse Kondase keskuse kogu maja hõlmav näitus "Sõsarkond".

Viljandi muuseumi näitus keskendub Rieti ateljee tegevusele. Selle mahukas fotopärand hõlmab eeskätt Viljandi ja siinsete elanike jäädvustusi XIX sajandi lõpust XX sajandi keskpaigani. Seal valmisid kümned tuhanded portreed ja ligi sada tuhat linnavaadetega postkaarti.

Jaan Riet sündis 27. märtsil 1873 Abja vallas. Tema fotoäri sai Viljandis tegutseda pool sajandit. Paljude kvaliteetsete fotodega levis kaubamärgi "J. Riet" tuntus üle Eesti. Selle edu taga oli suuresti ateljee töökas naispere.

Kondase keskuse väljapanek tutvustabki Rieti perekonna nelja naist, nende elu ja loomingut. Jaan Rieti abikaasa Marie Riet (sündinud Uudelt, 1880–1959) õppis Saksamaal fotograafiat ja tegutses abikaasa ateljees. Pärast arhitekt Karl Burmani projekteeritud uue maja valmimist Koidu ja Posti tänava nurgal 1914. aastal pühendus ta rohkem kodule ja aia rajamisele.

Marie Rieti õde Anna Kukk (sündinud Uudelt, 1885–1960) tegutses fotograafina nii Viljandis kui ka kaugel Amuurimaal. Kunstiteadlase Indrek Grigori kureeritud Anna Kukele pühendatud näituseosa räägib Anna Kuke elust Eestis ja Venemaal. Osa väljapanekust keskendub kullapesu ainulaadsele jäädvustamisele kaevanduses. Aastal 1920 opteerus Anna Kukk koos poja Oleviga Eestisse ning asus taas tööle Rietite stuudios.

Jaan ja Marie Rieti vanem tütar Hilja Riet (1905–2006) õppis aastatel 1923–1925 kunstikoolis Pallas, kus sai muu hulgas hea ettevalmistuse kompositsiooni vallas. Paljudes kodudes on säilinud Hilja Rieti postkaardid, mida 1931.–1940. aastani trükiti 230 000 eksemplari 176 eri süžeega. Hilja Rieti lillepostkaardid on näitusel dialoogis kahe tänapäeva Viljandiga seotud naisfotograafi Hedi Jaansoo ja Annika Vihmanni loominguga.

Ka noorem tütar Elma Tünder (sündinud Riet, 1910–1987) töötas aastaid oma vanemate fotoateljees. Aastail 1934–1937 elas ta Inglismaal, kus töötas au pair‘ina ja ühes Londoni moeäris. Vahetult enne Eestisse tagasi tulekut jõudis ta alustada fotograafiaõpinguid Londonis.

Linnaruumis saab kolmes kohas näha Jaan ja Hilja Rieti fotosid Viljandist. Koidu ja Posti tänava nurgal räägivad need perekonna ja nende ateljee ajaloost. Endise Rubiini kino platsi näitus kajastab pargi ja selle ümbruse varasemat ilmet. Vabaduse platsil saab tutvuda 1926. aastal püstitatud vabadussamba ümbruse fotodega.

Näituste fotod ja esemed pärinevad Viljandi muuseumi, Tallinna linnamuuseumi fotomuuseumi, Eesti arhitektuurimuuseumi ja Rahvusarhiivi filmiarhiivi kogudest ning erakogust. Näitused valmisid Eesti Kultuurkapitali toel. Eriline tänu kuulub Jaan Rieti lapselapsele Kristjan-Henn Rietile.

Näitused on üleval 3. septembrini. Viljandi muuseum on avatud teisipäevast laupäevani kella 10–17, Kondase keskus on aprillis avatud kolmapäevast pühapäevani kella 10–17 ja maist augusti lõpuni iga päev kella 11–18.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles