Skip to footer
Saada vihje

Viljandi gümnaasium toob tunnustatud muusikali "Ükssarvik" taas lavale

Viljandi gümnaasiumi muusikali "Ükssarvik" produtsent on Ave Alvre, muusika autorid Teet Kaur ja Aare Külama, libreto autor ja lavastaja Silvia Soro ning liikumisseaded Herta Soro ja Kertu Alvre.

Viljandi gümnaasiumi õpilased ja vilistlased tõid sügisel kooli 10. aastapäeva puhul lavale muusikali "Ükssarvik", mis pälvis tunnustust ja sai positiivset tagasisidet nii linnavalitsuselt kui kultuurirahvalt. Tuleval nädalal saab etendust pärimusmuusika aida laval uuesti näha.

Nagu rääkis Viljandi gümnaasiumi huvitegevuse koordinaator ja muusikali produtsent Ave Alvre, oli neid inimesi, kes ei saanud sügisel etendusele tulla ja küsisid, kas seda veel mängitakse. "Me siis otsustasime, et mängime. Silvia Soro geniaalsele libretole on Teet Kaur ja Aare Külama loonud nii imelise muusika, mida peab lihtsalt rohkem inimesi kuulma ja nägema."

Lavastus ja näitlejad said Alvre sõnul väga head vastukaja Ugala teatrijuhilt Garmen Taborilt, kriitik Jaak Allikult ja endiselt muusikakooli direktorilt Tonio Tamralt. Pärast etendust saatis Tamra noortele pika kirja, milles märkis, et see oli ühegi hinnaalanduseta tõeline teatrielamus.

"See, millest ma unistasin 19 aastat Viljandi muusikakooli juhtides, saigi teoks. Nimelt tahtsin kogu aeg originaalmuusikaga muusikali lavale tuua," kirjutas Tamra trupile.

Seda, et muusikal õnnestus, näitavad ka kaks sellele antud tunnustust: Kultuurkapitali Viljandimaa ekspertgrupi aasta teo tiitel ja linna kultuuripreemia.

Saali mahub 300 vaatajat

Ave Alvre selgitust mööda on "Ükssarvik" sobilik vaatamiseks täiskasvanule ja noortele. Lavalugu mõeldi välja 2021. aastal Peipsi järve ääres.

"Olime seal oma kunstivaldkonna õpetajatega loomelaagris. Kui praegu vaadata seda, mis toimub ajakirjanduses, sotsiaalmeedias ja televisioonis, siis meie mõte näidata tulevikku, kus on ükssarvikud ja inimestega äravahetamisega sarnane tehisintellekt, tuleb võib-olla veel kiiremini kätte kui 50 aasta pärast," rääkis Alvre.

Etenduse toovad lavale Viljandi gümnaasiumi õpilased ja õpetajad koos vilistlastega ning kokku antakse kolm etendust. Et laval on 60 esinejat, siis on etenduse tarbeks lava suuremaks ehitatud ning ühele etendusele saab müüa 300 piletit.

Seekord plaanitakse etendusest teha ka videosalvestus ja see on Alvre sõnutsi päris kulukas. Küsimusele, kas tulu ikka nii palju oodata on, et näitlejatele pärast etendust kooki pakkuda saab, vastas ta, et koogi saavad näitlejad igal juhul, olenemata sellest, kas tullakse omadega välja või mitte.

"Meie näitlejad on selle lihtsalt ära teeninud – nad on nii palju panustanud. Orkestris on meil näiteks ainult vilistlased, kes sõidavad igast Eestimaa nurgast kokku. Üks vilistlasest näitleja tuleb kohale Riiast. Nad on väga pühendunud inimesed ja oma koogi peavad igal juhul saama," kinnitas Alvre.

Ehkki gümnaasiumi esimene muusikal osutus menukaks, ei või tema sõnul lubada, et kool nüüd igal aastal ühe lavastuse välja toob, sest see on väga töömahukas. "Me kõik tegime seda ju sügisel oma põhitöö kõrvalt, mis tähendas, et sisuliselt töötasime poolteist kuud ilma nädalavahetusteta."

Huvi korral võiks mõne lavastuse siiski veel lavale tuua. "Kui Viljandi inimesed aitavad meil saali täita ja tulevad meid vaatama, siis muidugi võime neid rõõmustada mõne teisegi etenduse või kontserdiga," märkis Alvre.

Vokaalselt kõrge tase

Muusikalis ükssarviku rolli täitva vilistlase Johanna Maria Opermanniga oli ühendust võtnud lauluõpetaja Aare Külama. "Ma küll mõtlesin paar päeva, sest roll tundus väga vastutusrikas, aga ma ei tahtnud sellest võimalusest ja kogemusest ilma jääda ning andsin üsna ruttu ka oma jah-sõna," rääkis Opermann.

Kõik näitlejad olid nii proovide kui etenduste ajal tema sõnul rõõmsad ja toetasid üksteist. "Etendused olid septembri lõpus, aga proovid alles augusti lõpu poole. Kõik nägid palju vaeva ja tegid meeletu töö ära väga lühikese aja jooksul. Positiivne meeleolu valitses kogu protsessi vältel."

Muusikali kohta kuulis näitleja pärast esimesi etendusi ainult häid sõnu. "Väga palju kiideti, kui hästi muusika on tehtud, ja näis uskumatuna, et kõik on meie enda gümnaasiumi õpetajate mõeldud ja ellu viidud. Muidugi mainiti ka seda, kui andekad on osatäitjad, ja muusikal ise pani vaatajad mitmel korral naerma," rääkis ta.

Johanna Maria Opermann on vokaalpedagoog ning tõdes, et muusikal on vokaalselt väga heal tasemel. "Ma ei osanudki arvata, et Viljandi gümnaasiumis oli ja on nii palju häid lauljaid ja muusikuid. Meil on ju bänd, koor ja orkester samuti. Samas arvestades, et lauluõpetajad on Aare Külama ja Teet Rasmus Kaur, ei pane see mind imestama, sest minu meelest on nad Eestis ühed parimad lauluõpetajad."

Muusikal "Ükssarvik" on humoorikas ja kergelt eneseirooniline tulevikufantaasia Viljandi gümnaasiumi sisseastumiskatsetest 50 aasta pärast. Õppetöö optimeerimist ja ühiskondlikku nõudlust silmas pidades on kool asunud koolitama ideaalseid multifunktsionaalseid tulevikuinimesi, kes on tipptasemel absoluutselt igal alal ning võimelised lahendama mitut keerukat ülesannet korraga. Et harvaesinevalt multifunktsionaalset spetsialisti nimetatakse ükssarvikuks, kannab sama nime ka uus õppekava ning igal aastal võetakse kooli vastu vaid üks ükssarvikõpilane.

"Ükssarvik" tuleb pärimusmuusika aidas taas lavale 17. märtsil kell 19 ning 18. märtsil kell 12 ja 15. Etenduse pileteid saab osta Viljandi gümnaasiumi huvitegevuse koordinaatori Ave Alvre käest, keskkonnast Fienta või tund enne etenduse algust kohapeal.

Kommentaarid
Tagasi üles