K, 22.03.2023

Korterelamud saavad remondiraha küsida taas märtsis

Egon Valdaru
, reporter
Korterelamud saavad remondiraha küsida taas märtsis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Peagi avaneva uue taotlusvooruga annab riik korteriühistutele 75 miljonit eurot toetust.
Peagi avaneva uue taotlusvooruga annab riik korteriühistutele 75 miljonit eurot toetust. Foto: Marko Saarm

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium andis teada, et on saatnud kooskõlastusringile korterelamute rekonstrueerimise toetuse määruse. Arvatavalt märtsis avaneva uue taotlusvooruga annab riik korteriühistutele 75 miljonit eurot toetust.

Majandus- ja taristuminister Riina Sikkut ütles, et kasvanud energia hinnad on kergitanud oluliselt inimeste eluasemekulusid ja mõjutanud kõigi toimetulekut. "Kogu Euroopa tegeleb küll energiakriisi ja hindade leevendamisega, kuid kokku hoida saame ka tarbimise vähendamisega. Selleks on mõistlik korterelamu põhjalikult renoveerida. Parem soojapidavus ja ventilatsioon tähendavad paremat ja tervislikumat kodu ning vähenevaid küttekulusid," rääkis ta.

Toetusega rahastatakse nii korterelamute terviklikku rekonstrueerimist kui ka gaasi- või elektriküttel korterelamu kütteseadme asendamist taastuvenergial põhineva seadmega või korterelamute ühendamist kaugküttevõrguga. Toetust saavad küsida üldjuhul kuni 2000. aastani kasutusse võetud elamute korteriühistud. Küttesüsteemi asendamisel puudub hoone kasutuselevõtmise ajaline piirang.

Toetuse osakaal olenevalt korterelamu asukohast, suurusest ning ettevõetavatest töödest on 30–50 protsenti. Avanevas taotlusvoorus jagatakse 75 miljonit eurot toetust.

Esialgu on võimalik taotleda toetust tervikrenoveerimisele, kuid tulevikus lisandub osalise rekonstrueerimise toetuse võimalus. Tervikrenoveerimise korral tuleb renoveerida ja soojustada fassaad ning katus, vahetada aknad, ehitada ventilatsioonisüsteem ning keskküttesüsteemi olemasolul see renoveerida. Lisaks on toetatavad muud energiasäästuga seonduvad tegevused, näiteks päikesepaneelide ja päikesekollektorite paigaldus, samuti soojavarustuse tagamine elektrikatkestuse korral, luues soojussõlme ümberlülitamise võimaluse välisele elektritoitele.

Taotlusvooru viib läbi ettevõtluse arendamise sihtasutuse ja Kredexi ühendasutus ning voor plaanitakse avada märtsis. Rohkem infot selle kohta lisandub lähiajal Kredexi kodulehele. Kooskõlastusele saadetud eelnõuga saab tutvuda eelnõude infosüsteemis.

Riik on toetanud korterelamute renoveerimist alates 2009. aastast, selle aja jooksul on toetatud ligi 1400 korteriühistut. Aastatel 2022–2027 suunab riik elamute energiatõhususe suurendamisse vähemalt 366 miljoni eurot, mis pärineb Euroopa Liidu tõukefondidest.

Märksõnad
Tagasi üles