T, 21.03.2023

Koroonaviirusega nakatumine on märgatavalt vähenenud

Sakala
Koroonaviirusega nakatumine on märgatavalt vähenenud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Inimeste huvi tõhustusdoosi tegemise vastu on eelmise kuuga võrreldes veidi vaibunud.
Inimeste huvi tõhustusdoosi tegemise vastu on eelmise kuuga võrreldes veidi vaibunud. Foto: Tairo Lutter

Tartu ülikooli juhitava koroonaviiruse levimuse seireuuringu jaanuarikuise etapi tulemused näitavad üle pika aja nakatumise märkimisväärset vähenemist ja antikehade levimuse kasvu.

Nagu pressiteates seisab, vedas uuringut viimast korda Tartu ülikool ja edaspidi hakkab viiruseolukorda jälgima terviseamet.

18.–30. jaanuarini kestnud seireetapi vältel analüüsiti koroonaviiruse suhtes 2179 inimest, kellest positiivse proovi andis 3,6 protsenti ja 1,8 protsenti olid nakkusohtlikud. See tähendab, et jaanuari lõpus on koroonaviirusega nakatunud iga 28. täisealine ja iga 42. on veel nakkusohtlik. Ligi pool nakatunutest on tuntavate haigusnähtudeta.

Seireuuringu juhi, Tartu ülikooli peremeditsiini professori Ruth Kalda sõnul on praegune viiruseolukord rahunenud. Seda kinnitab ka haiglaravi vajavate juhtumite arvu kahanemine.

Nakatunute arvu vähenemise kõrval on koroonaviirusevastaste antikehadega täisealiste osakaal Eesti elanikkonnas kasvanud. Kaitsekehad on olemas 93 protsendil täisealistest, mida on kolm protsenti rohkem kui eelmisel kuul ja mis on ühtlasi seireajaloo kõrgeim näitaja. Kalda sõnul võib tulemustest järeldada, et antikehadega elanike osakaal on kasvanud ennekõike läbipõdemise arvelt.

Inimeste huvi tõhustusdoosi tegemise vastu on eelmise kuuga võrreldes veidi vaibunud. Kui aasta lõpus oli tõhustusdoosi valmis tegema veidi enam kui kolmandik vanemaealistest, siis nüüd plaanib seda teha vähem kui kolmandik. Noorte täisealiste (18–39-aastased) seas on see huvi üksnes kümnendikul. Kalda sõnul võiks organismi kaitsevõimet ka edaspidi tõhustusdoosiga suurendada ennekõike riskirühmade esindajad.

Tartu ülikool on vedanud koroonaviiruse levimuse seireuuringut 2020. aasta aprillist, mil pakkus selle vabariigi valitsusele välja tervishoiukriisi ohjamisel vajaliku tõenduspõhise info kogumiseks. Selle aja jooksul toimunud 33 uuringuetapi käigus on küsitlusele vastanud enam kui sada tuhat täisealist, kellest koroonaviiruse suhtes testiti enam kui 80 300.

Uuringu eestvedajad Ruth Kalda ja Tartu ülikooli rahvatervishoiu kaasprofessor Mikk Jürisson tänavad kõiki, kes on ligi kolme aasta jooksul uuringus osaledes aidanud kaasa koroonapandeemia arengust tõenduspõhise ülevaate saamisele.

«Sellise ulatusega ja esinduslikkusega ning kogu täisealist elanikkonda hõlmavat uuringut pole Eestis varem tehtud. See sai võimalikuks tänu Eesti elanikele, kellest paljud sattusid juhuvalimisse ka mitu korda,» rääkis Kalda. «Koostöös partneritega Synlabist, Kantar Emorist ja Medicumist lõime logistikavõrgustiku, mis võimaldas kaasata inimesi uuringusse ja koguda proove üle riigi. Samuti oli see teadlastele uudne koostöökogemus, mis tõi kokku ülikooli eri teadusvaldkondade eksperdid, et luua keeruka ülesande lahendamiseks sobiv metoodika ja kogutud andmeid analüüsida.»

Edaspidi hoiab koroonaviiruse levikul silma peal terviseamet, kes seirab seda samamoodi nagu gripi-, RS- ja teisi ülemiste hingamisteede viirusi. Proove kogutakse koostöös perearstikeskuste ja haiglatega ennekõike selleks, et saada ülevaade uuritavate viiruste esinemisest ja jälgida uute tüvede ilmnemist.

Terviseameti nakkushaiguste epidemioloogia osakonna juhataja Kärt Sõber ütles, et epidemioloogilise olukorra hindamiseks ja haiglaravi vajaduse prognoosimiseks kasutatakse sihipärast sentinel-seiret, reovee seiret ning sekveneerimist, mis annab ringlevatest viirustest ning nende tüvedest ja levikust hea ülevaate.

Uuring valmis vabariigi valitsuse tellimusel ja seda rahastas Euroopa regionaalarengu fond Euroopa liidu COVID-19 pandeemiale reageerimise toetusmeetmest.

Märksõnad
Tagasi üles