Viljandlased said Balti turniiri parima mängija ja väravaküti tiitli

Merlin Kuld
Eesti meeste koondis Balti karikaturniiril. Mihkel Lõpp on number 55, Karl Toom number 19 ja Hendik Koks number 24. Foto: Eesti käsipalliliit

Nädalavahetusel leidis Riias aset Balti karikaturniir käsipallis. Hõbedale tulnud Eesti käsipallikoondises andsid oma panuse Viljandis palliv Hendrik Koks ja HC Viljandi kasvandikud Mihkel Lõpp ja Karl Toom. Mihkel Lõpp valiti turniiri parimaks mängijaks.

Täna kulmineerus Riias toimuv Balti karikaturniir, kui finaalis kohtusid Eesti käsipallikoondis ning ülelahenaabrid Soomest. Eile alistasid Eesti mängumehed poolfinaalis lätlasi seisuga 35:26 (17:13), Soome mängis Leedu üle ja teenis napi 27:26 (12:15) tulemusega võidu.

Ka tänane finaal kujunes võrdseks ning finaalivääriliseks vaatemänguks – nii esimesel kui ka teisel poolajal kruttisid mõlemad meeskonnad pinget lõpuminutiteni välja, mille tulemina jäi peale Soome resultaadiga 31:29 (13:14).

Juba mängu algusminutid vihjasid tasavägisele mängule, kuid Eesti pallurid suutsid end järjest kindlamalt kehtestada. Seda toetasid ka numbrid tablool, mis näitasid 10. mänguminutil seisu 7:5. Sigmar Seermanni, Markus Viitkari ning Hendrik Koksi tabamused hoidsid vastasmeeskonda kahe-kolme värava kaugusel.

Alates 22. minutist astusid vastased aga aina rohkem Eesti koondislaste kandadele ning korduma hakkas stsenaarium, kus Soomet lahutas viigist vaid üksainus värav. Nii lõppes esimene poolaeg seisuga 14:13, mis rääkis vaevu Eesti kasuks.

Teise poolaja esimesed 10 minutit möödusid väravatesajus, kus Soome pürgis väsimatult viigi poole ning Eesti hoidis kõigest väest eduseisust kinni. 42. minutil täitus Soome käsipallurite tahtmine ning kohtumine jõudis punkti, kus valitses viik seisuga 22:22.

Kolm minutit hiljem läksid ülelahenaabrid esmakordselt juhtima, misjärel suurendasid nad vahemaa kaheväravaliseks. 10 minutit enne kohtumise lõppu vähendas Mihkel Lõpp kaotusseisu ühe värava peale, tehes skooriks 25:26. 58. minutil viigistas Andris Celminš seisu taas, kuid sellest hoolimata tuli Eesti koondisel tunnistada Soome 31:29 paremust.

Eesti koondise resultatiivseimateks mängijateks kujunesid kuue väravaga Andris Celminš ning Mihkel Lõpp. Neli väravat viskasid nii Markus Viitkar kui Karl Toom.

Eesti ridadest valiti mängu parimaks Andris Celminš, kogu turniiri lõikes Mihkel Lõpp. Karl Toom teenis 12 väravaga turniiri väravaküti tiitli.

Tänane kolmanda koha mäng, kus pronksi nimel heitlesid Leedu ja Läti, lõppes resultaadiga 24:15 (15:9) Leedu kasuks. Kokku võtsid turniiril mõõtu neli koondist: Eesti, Soome, Leedu ning Läti. Esimesele kohale tuli Soome, teisele Eesti koondis. Esikolmikusse mahtus veel Leedu ning viimase kohaga pidi leppima Läti.

Eesti koondist esindasid Riias Armis Priskus, Madis Valk, Sigmar Seermann, Mathias Rebane, Alvar Soikka, Martin Johannson, Markus Viitkar, Armi Pärt, Karl Toom, David Mamporia, Vahur Oolup, Mihkel Lõpp, Andris Celminš, Hendrik Koks, Ilja Kosmirak ja Kermo Saksing. Meeskonnale andsid hoogu juurde Lars Thomas Sivertsson, Jan Jörgen Ekman, Martin Noodla, Margus Parts, Kert Kähari, Erik Vorna ja Priit Allikivi.

Järgmisena ootab Eesti koondist ees kvalifikatsiooniturniiri kohtumine Iisraeliga, mis leiab aset märtsis.