Tänavune gripilaine on raske, haripunkti on oodata jaanuaris

Sakala
Copy
Praegu vaktsineerides saavutatakse immuunsus kahe nädalaga, enne viiruse oodatavat haripunkti jaanuaris.
Praegu vaktsineerides saavutatakse immuunsus kahe nädalaga, enne viiruse oodatavat haripunkti jaanuaris. Foto: Margus Ansu

Gripilaine on jõudnud Eestisse ja proviisorite kinnitusel on viimane aeg end selle vastu vaktsineerida. Paari nädala jooksul on järsult kasvanud grippi haigestunute arv. Harvad pole klassid, kus suur osa lapsi peavad nakkusega koju jääma. Järjest enam gripihaigeid jõuab ka haiglatesse.

Meie naaberriik Läti kuulutas neljapäeval gripiepideemia alanuks, USA haiguste kontrolli ja tõrje keskus on andud teada, et sel aastal leviv gripp on raskekujuline, haiglasse jõuab enam haigestunuid kui tavaliselt. Et inimesed on COVID-19 pandeemia ajal õppinud või töötanud peamiselt kodus ega ole haigusetekitajatega kokku puutunud, on nende kaitsevõime tõenäoliselt nõrgenenud. Seetõttu haigestutakse kergemini, seda nii grippi kui ka teistesse hingamisteede haigustesse.

Eesti proviisorapteekide liit (EPAL), mis ühendab ligi 300 apteeki üle Eesti, tuletab meelde, et kõige tõhusam viis viirusega võitlemiseks on end vaktsineerida. Gripi vastu saab vaktsineerida apteekides üle Eesti, aja saab kinni panna internetis või telefoni teel. Samuti saab vaktsiinisüsti perearsti juures või vaktsineerimiskeskuses.

Praegu vaktsineerides saavutatakse immuunsus kahe nädalaga, enne viiruse oodatavat haripunkti jaanuaris. Sel aastal on riik laiendanud ka riskirühmade valikut, kes saavad end vaktsineerida tasuta. Apteegis saavad tasuta vaktsiinisüsti üle 60 aasta vanuses inimesed, lapsed kuni seitsmenda eluaastani (kaasa arvatud) ja lapseootel naised. Täpsemalt selgitab vaktsineeriv tervishoiutöötaja.

Proviisorapteekrite liidu juhi Ly Rootslase sõnul on nakatumine piirkonniti ulatuslik ja viiruse haripunkti on oodata uue aasta alguses. "Gripihooaeg on alanud tänavu pisut varem kui eelmistel aastatel. Kindlasti tuleks vaktsineerida, eriti riskirühma kuuluvatel inimestel, sest gripp on raske kuluga haigus. Vaktsineerimine annab tüsistuste tekkimise vastu parema kaitse ning väheneb nende haiguste tõttu haiglaravile sattumise risk."

Tagasi üles