Skip to footer
Saada vihje

Valmar Haava: õigus või kohustus, poliitkultuur võiks alustuseks aus olla

Valmar Haava, Viljandi vallavolinik (EKRE)

LUGESIN Sakalast Anzori Barkalaja 1. detsembril ilmunud arvamuslugu ja Mait Allase 2. detsembril ilmunud vastulauset ning mõtlesin esialgu, et mis ma ikka oma nina siia topin. Siiski ei saa ka mina vaiki olla, sest mulle on asjast jäänud teine arusaam ja mulle ei meeldi teps mitte valetamine.

Ilmselge on minu arvates see, et Viljandi vallavolikogu esimees on otsesemalt või kaudsemalt survestanud mõningaid meie vallavolinikke peatama oma volikogu liikme staatust või lausa nõudnud neilt, et nad oma kohast loobuksid, kui nad on julgenud välja öelda oma arvamust, julgevad mõelda sellest kollasest orava pildiga ringist välja või, hoidku selle eest, hoopiski ei öelda.

Mõne inimese puhul on see ka õnnestunud, aga Anzori Barkalaja puhul nii ei läinud. Nüüd jõuamegi siis selle vastiku poliitkultuurini, kus kogu aeg käib üks ärapanemine. Kuidas siis Barkalajale ära panna, kui ta polnud nõus kohast loobuma? Muidugi, laseme ta komisjonist välja visata.

Kas komisjoni esimehega ka selles küsimuses ühendust võeti, ei oska ma öelda, küll aga läks juba enne oktoobris toimunud volikogu istungit liikvele jutt, et Mait Allas on talle helistanud. Komisjoni esimees oli dokumendid 27. oktoobri volikoguks ette valmistanud. Enne volikogu istungit helistas Mait Allas ka mulle ning rääkis, et on vaja lisada punkt päevakorda ja teatud inimesed tahavad kohast volikogus loobuda. Barkalaja väljaarvamisest muidugi sõnakestki ei räägitud. Mina olin telefonis asjaga päri: no kui inimesed ise tahavad, siis miks mitte.

VOLIKOGU istungil tegi esimees aga päevakorra muudatuse ettepaneku ning väitis, et pärast päevakorra väljastamist tulid veel mõned komisjonidest lahkumise soovi avaldused. Kas ka Anzori Barkalaja oli sellise avalduse teinud? Mina kahtlesin selles väga ning leian, et see oli üks inetu ja valelik trikk. Kahjuks polnud see mõte varem päevakorda lisatud ning kuna istungil punktide päevakorda lisamiseks läheb vaja kahte kolmandikku volikogu häältest, jäi see suuresti tänu meie EKRE fraktsiooni ühtsele vastuseisule sellesse ka lisamata.

Kindlasti oli koalitsiooni erakondade pettumus suur. Samas tundis komisjoni esimees ilmselt kergendust, sest ei pidanud sellist rumalust kaitsma hakkama. Seejuures olen ma Mait Allase kirjutatuga nõus, et Anzori Barkalaja polnud ainus, kel oli puudumisi. Tunnistan, et ka minul oli eelarve- ja majanduskomisjoni liikmena rohkem kui kolm puudumist. Mis te arvate, kes seda mulle meelde tuletas ja kuidas?

SEE OLI pärast 29. septembri volikogu istungit, kui päevakorrale tuli Suislepa mõisa teema ja said tagasi lükatud mõned koalitsioonis kokkulepitud eelnõud, sest neil esines puudusi. Järgmisel päeval sain e-kirja, milles lugupeetud volikogu esimees teavitas mind mu puudumistest ja informeeris, et komisjoni esimehel on õigus teha ettepanek liikme komisjonist väljaarvamiseks, kui liige pole käinud kolmel järjestikusel istungil. Allas lisas, et palub minul kui EKRE fraktsiooni esimehel kaaluda aktiivsema komisjoni liikme nimetamist komisjoni koosseisu.

Tegelikult igati arusaadav ja vastukirjas tunnistasin ka oma eksimust.

KÜSISIN volikogu esimehelt, kas komisjoni esimehel on õigus või kohustus komisjoni liikmeid välja arvata, ning lisasin, et kui komisjoni esimees nii otsustab, siis leiame uue liikme. Selle peale saatis Allas väljavõtte põhimäärusest ja lisas, et komisjoni esimehel on selleks õigus, aga see pole kohustus. Sel kohal meie jutt ka lõppes.

Olen väga tänulik komisjoni esimehele, kes sai asjast aru ega tormanud kohe Allase märkuse peale kedagi komisjonist välja arvama. Mõistlik mees. Kas aga see Anzori Barkalaja arvamus oli pastakast välja imetud, nagu väidab Allas, või mitte, jäägu ikka lugejate otsustada. Mina soovitan lugeda ja ikka süvenenult, sest seal on tõesti sees mõtteterasid, mis on vägagi taibukad ja mõtlemapanevad. Viljandi valla kodanikel soovitan aga vaadata volikogu istungeid Viljandi valla YouTube'i kanalist. Need on täiesti avalikult kättesaadavad.

SAMUTI lisan, et minu eesmärk pole riigikogu valimiste eel kuidagi silma paista, sest mul on normaalne töö olemas. Ma lihtsalt soovin, et selline ärapanemine kaoks meie poliitkultuurist ja me kõik töötaks ikka võimalikult ühiselt ühiste eesmärkide nimel.

Jõudu ja rahu kõigile sellel ilusal detsembrikuul!

Kommentaarid
Tagasi üles