E, 30.01.2023

Mulgid hakkasid pudrulugusid koguma

Sakala
Mulgid hakkasid pudrulugusid koguma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mulgi pudru võistlus Karksi-Nuias tänavu oktoobris.
 
Mulgi pudru võistlus Karksi-Nuias tänavu oktoobris.  Foto: Taavi Bergmann

Mulgi kultuuri instituut ja Eesti Rahva Muuseumi Heimtali muuseum kutsuvad üles kirja panema oma Mulgi pudru loo. 

Mulgi kultuuri instituudi juhataja Ave Grenberg rääkis, et Mulgi puder on maitsev toit, mida on söönud ilmselt iga Eesti inimene. Viisid, kuidas putru nimetatakse, valmistatakse või mis puhul lauale pannakse, võivad aga olla erinevad ja vajaksid kogumist, talletamist ning tutvustamist laiemalt.

"Mulgi puder koos valmistamisõpetuse ja kombestikuga on osa meie omakultuuri elavast pärimusest, mis on tänapäeva jõudnud läbi mitme põlve," lausus Ave Grenberg. Tema sõnul on see üks nähtavam ja igapäevasem side, mis vääriks oma kohta elava kultuurinähtusena UNESCO maailmapärandi nimekirjas.

Heimtali muuseumi asutaja, tekstiilikunstnik Anu Raud tõdes, et Mulgi toit on mulgiks olemise alus.

"Toit on elu alus! Mõelda, kui võimsad toidud need on olnud, et üle Eesti laiali on läinud. Mispärast on nad läinud? Sest see on tasakaalustatud ja mitmekülgne hea toit," lausus Anu Raud ja lisas, et eks väliseesti mulgid teevad sama sööki ka oma kodudes.

Küsimustiku leiab täitmiseks www.mulgimaa.ee, Eesti Rahva Muuseumi veebilehel ning Mulgi kultuuri instituudi Facebooki lehelt. Küsimustikke saab täita nii internetis kui ka käsitsi Mulgimaa raamatukogudes nii Mulgi, Tõrva kui Viljandi vallas ning Mulgi kultuuri instituudis Kulla leerimajas.

Küsimustikule on oodatud vastama inimesed nii Mulgimaalt kui üle Eesti, samuti Eestist väljaspool elavad inimesed tuleva aasta 1. märtsini. Lood korjatakse kokku ning kogutut esitletakse tuleva aasta Mulgi konverentsil.

Märksõnad
Tagasi üles