/nginx/o/2022/10/18/14906508t1h8e5a.jpg)
Viljandi parkides jalutades ei näe enam mänglevaid veepritsmeid ega kosta meelt rõõmustavat veesulinat: öökülmade lähenedes on hooldajad purskkaevudest vee välja pumbanud ja need liivaga täitnud.
Viljandi Linnahoolduse juhataja Koidu Ilissoni sõnul lõppes purskaevude hooaeg ametlikult teisipäeval ning need pannakse talveunne. Hooaja lõpetamiseks täpset kuupäeva ette nähtud pole, selle määrab ilmastik, eelkõige öökülmade saabumine, aga ka ootamatud tehnilised rikked.
«Kui ikkagi on sügis ja hakkab lörtsi sadama, siis sulgeme,» lausus Ilisson.
Paala järve eakas purskkaev
Linnahoolduse järelevalve alla kuuluvad skulptuuriga purskkaevud Laidoneri pargis ja Sõbrapargis ning purskkaevud Paala järves ja Ugala tiigis. Paala järve purskkaevu hooaeg lõpetati juba paar nädalat tagasi, sest selle pumbahooldus on keerukam kui skulptuuriga purskkaevude puhul.
«Paala purskkaev on suhteliselt eakas,» selgitas Koidu Ilisson. Seetõttu tuli purskkaev järvest varakult välja võtta, et selle saaks ära puhastada ja teha hooldustööd. «See tahab rohkem remonti ja hooldust kui väiksemad purskkaevud,» rääkis ta.
August Vommi skulptuur «Poiss kalaga» Laidoneri pargis ning Edgar Viiese «Pastoraal allikal» Sõbrapargis saavad vihma kaitseks, talvekülmade ja jäätumise üleelamiseks penoplastist ja liivast soojakatte. «Kõigepealt penoplast ja siis liiv peale. Et oleks soe ja külm ei kahjustaks purskkaevu mootorit,» selgitas Ilisson.
Nende purskkaevude hooldustööd tehakse kevadel, kui need talvekattest vabastatakse ja puhtaks pestakse – kas survepesuga või vajaduse korral liivapritsiga. «On korralik puhastus ja siis läheb vesi sisse,» sõnas Illisson.
Ta selgitas, et skulptuuriga purskkaevudes tuleb hooaja jooksul mitu korda vett vahetada, sest õietolm ja muu reostus muudavad vee sogaseks, aga sõelad tuleb puhtana hoida.
Ringlevat vett tuleb vahetada ka neil juhtudel, kui keegi on purskkaevu puhastusvahendit valanud. «Tavaliselt meeldib inimestele sinna Fairyt panna, see tundub neile hästi vahva, aga meie peame võtma terve päeva, et see puhtaks saada,» rääkis Ilisson. «Vesi tuleb välja lasta ja mitu korda loputada, et olukord taastada. Mõnele on see naljakas, aga meile suhteliselt tüütu.»
Õnneks ei kahjusta puhastusvahend purskkaevu.
Purskkaevude töös hoidmine linnaeelarvele koormav ei ole ning üldine elektri hinna tõus ja kulude kokkuhoid purskamise kestust mõjutanud pole. «Need ei ole väga suured ja võimsad mootorid, mis seal töötavad, ning selles suhtes ei pea kokku hoidma,» põhjendas Ilisson. Ta lisas, et arved on küll kaks-kolm eurot kasvanud, kuid purskkaevud hoitakse ikkagi töös, sest need pakuvad palju rõõmu.
Järgmisel aastal saab Sõbrapargi purskkaevu veemängu nautida uute leedlampide valguses, sest vana valgustus vajas remonti.
Ugala tiigis kõdunenud kaablid
Keerulisem on lugu Ugala tiigis pursanud veesambaga. Seal lõpetas pump elektrilühise tõttu töötamise poole suve pealt, pärast pärimusmuusika festivali. «Seal on maa all vanad kaablid ja see vajab põhjalikumat lähenemist,» rääkis Koidu Ilisson.
Vanu elektrikaableid püüti projekti järgi üles leida, aga seni on nende asukoht tuvastamata. Purskkaevu töölepaneku nimel jätkatakse tegutsemist kevadel.
Veemäng naaseb linna Koidu Ilissoni sõnul kindlasti kevadel, kuid seegi kuupäev pole veel täpselt teada. «Kui ilmad vähegi lubavad, kui öösel miinuseid ei ole, siis kohe
teeme lahti,» sõnas ta. Samuti ei ohusta vee purskamist elektri hinna tõus. «Las need olla, nii vähe kui neid on. Ilus ju!»