E, 30.01.2023

Politsei hoiatab autovaraste eest

Sakala
Politsei hoiatab autovaraste eest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Viimase kuu jooksul on Lõuna-Eestis ärandatud Toyota ja Lexuse maastureid. Politseinikud ootavad kahtlaste tegelaste kohta infot. Foto on illustratiivne.
Viimase kuu jooksul on Lõuna-Eestis ärandatud Toyota ja Lexuse maastureid. Politseinikud ootavad kahtlaste tegelaste kohta infot. Foto on illustratiivne. Foto: Kristjan Teedema

Viimase kuu aja jooksul on Lõuna-Eestis ärandatud mitu Toyota ja Lexuse maasturit. Politsei kutsub üles kahtlastest sõidukitest ja nende ümber tegutsevatest inimestest teada andma.

Lõuna prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talituse juht Kristjan Tommingas rääkis, et kuigi septembris tabati Tartumaal Leedu kodanikest autovargad, on Lõuna-Eestis jätkunud Lexuse ja Toyota Land Cruiseri maasturite vargused. "Seni on kurjategijate huviorbiidis olnud 2018.–2022. aasta maasturid. Ainuüksi viimase kuu jooksul on Lõuna-Eesti eri paigust varastatud mitu Land Cruiseri ja Lexuse maasturit ning proovitud ärandada veel üht Lexuse maasturit. Kõik need sündmused on aset leidnud öisel ja pimedal ajal," rääkis Tommingas.

Kõigi nende vargusjuhtumite uurimiseks on politsei alustanud kriminaalmenetlust. "Praeguseks kogutud andmed annavad politseinikele aluse neis kuritegudes taas kahtlustada Leedust pärit vargaid," ütles Tommingas.

Tema sõnul teevad kriminaalpolitseinikud varguste ennetamiseks ja autovaraste tabamiseks tööd, ent oma sõidukite kaitsmiseks saavad inimesed ka ise palju ära teha. "Esiteks palume kõigil inimestel, kel on konkreetselt sellist marki maastur, aga ka kõigil teistel kogukonna liikmetel olla tähelepanelik ning anda politseile teada, kui märgatakse kodu lähistel kahtlast liikumist või võõraid inimesi ja masinaid," rääkis politseinik.

Tema sõnul võivad kurjategijad, kes on 20–40-aastased mehed, ringi liikuda umbes kümme aastat vanade sõidukitega, millel on Inglise või Leedu numbrimärgid. "Teada on seegi, et kurjategijad teevad eeltööd ning võivad eri piirkondades seisvate Lexuse ja Toyota Land Cruiseri maasturite läheduses ööpimeduses liikuda kas jalgsi või elektriliste tõukeratastega. Nad võivad varjata oma nägu kas maski või mõne muu riideesemega," loetles Tommingas ohumärke, mida silmates tuleks kindlasti politseile numbril 112 teada anda.

Lõuna ringkonnaprokurör Mari Kartau selgitas, et samasuguseid vargusi pannakse toime teisteski Euroopa riikides. "Teiste riikide kogemus näitab, et autovargad ei pruugi piirduda vaid Lexuse ja Land Cruiseri maasturitega, sest Belgias oli hiljuti näiteks Peugeot 3008 varguste laine. Prokuratuur ja politsei analüüsivad pidevalt, milliseid vihjeid kurjategijate käitumine nende tabamiseks annab ja mil moel nad oma tegevust muutnud on, et sellesarnaste kuritegude toimepanemist ära hoida. Paraku ei piisa vaid õiguskaitseasutuste tegevusest ning igaüks saab hea seista oma isikliku vara eest. Lisaks oma vara kaitsmisele aitab vargusi ära hoida naabruskonnas elavate inimestega koostöö tegemine," ütles Kartau.

Tommingase kinnitusel on viimaste vargusjuhtude puhul täheldatud, et lisaks võtme signaali pikendamisele kasutatakse ka teisi vargusmeetodeid ja  seadmeid, mistõttu ei aita kirjeldatud juhtumeid ära hoida ainult võtme metallkarpi või turvalisse vutlarisse paigutamine. "Soovitame sellised maasturid parkida öiseks ajaks nii, et soovimatute inimeste ligipääs autole oleks raskendatud. Kui ühes leibkonnas on mitu sõiduvahendit, võiks luksusmaasturi teise pere sõiduvahendiga ööseks kinni parkida või kasutada masina õuelt ärasõidu takistamiseks mõnd teist füüsilist tõket, näiteks lukustada aiavärav," selgitas politseinik ja lisas, et turvalisust aitab suurendada ka lisaimmobilaiser või salalüliti.

"Teada on seegi, et paljudel sõidukitel on juba tehase poolt lisafunktsioon, mida puldil eri nuppe kombineerides sisse lülitada saab, nii et auto ja võtme vahel signaal soovitud ajaks sootuks katkeb," lisas Tommingas ning julgustas sõidukite omanikke oma automüüjalt täpsemaid juhtnööre ja soovitusi küsima.

Märksõnad
Tagasi üles