N, 8.12.2022

Marko Suurmägi: Põhja-Sakala võimu panevad nüüd proovile manööver volikogus, kohtulugu ja arupärimised

Marko Suurmägi
, peatoimetaja asetäitja
Marko Suurmägi: Põhja-Sakala võimu panevad nüüd proovile manööver volikogus, kohtulugu ja arupärimised
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Põhja-Sakala vallavolikogu istung 22. septembril.
Põhja-Sakala vallavolikogu istung 22. septembril. Foto: Elmo Riig

Kui nüüd keegi ehk lootis, et pärast uue vallavanema ametisse seadmist saabub mõneks ajaks Põhja-Sakalas poliitrahu, siis sel lootusel pole põhjust täituda. Esimene manööver volikogus, kohtulugu ning Priit Toobali arupärimiste hulk seavad uue võimu kohe suure surve alla.

Seejuures on kohtulool edasise suhtes kõige väiksem tähendus ja see ei muuda üldpildis suurt midagi, sest kokkuvõttes loeb ikka see, kellel on otsuste tegemiseks volikogus vajalik toetus.

Kui tänase vallavalitsuse ametissepanijad septembri hakul volikogu esimees Priit Toobali poole pöördusid ja istungit 22. septembriks palusid, oli dokumendil 14 nime, aga 13 allkirja. Valimisliidust Kogukonna Hääl volikokku pääsenud Kuldar Keres toetust ei avaldanud ega tulnud lõpuks ka istungile.

13 volikogu liiget 21-st on küll selge, aga ikkagi üsna napp enamus. Nüüd hakkavad juhtuma asjad, mis muudavad olukorra vastse vallavõimu ametisse panijate jaoks keeruliseks. Jan Kraner, kes kesksuvel ootamatult abivallavanema ametist lahkus ja kelle käigust kogu poliitiline segadus tagantjärele võttes alguse sai, on taastanud õigused volikogu liikmena.

Ühel istungil asendusliikmena osaleda saanud ja uuele vallavõimule oma õnnistuse andnud Madis Randaru peab koha taas vabastama. Jan Kranerit ei pea aga nüüdne valla koalitsioon omaks. Võimu tasakaalupunkt nihkub ning võib arvata, et vallavalitsuse selja taha jääb volikogus 12 häält. Aga edu seegi.

Paari-kolme kuu pärast peaks volikogus toimuma järgmine vahetus. Septembris oma volitused kolmeks kuuks peatanud Tõnu Aavasalu peaks naasma ja siis tuleks koht vabastada Romeo Mukil. Olgu öeldud, et Mukk ei kuulunud nende 13 sekka, kes 22. septembril istungile kogunesid. Seega pole põhjust arvata, et koalitsiooni edu seetõttu lausa miinimumini langeb, aga paraja segaduse tekitab see küll, sest Põhja-Sakala volikogus polegi justkui enam säilinud nimekirju.

Kõik viimati nimetatud neli meest kuuluvad ju ühte valimisliitu, aga ühtset on neil üsna vähe, ehkki liidu nimi Ühine Tee võiks sellele viidata. Vähemalt sama segane on seis Kogukonna Hääles, kus liitlased justkui alatihti muutuvad, ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kolmeliikmelises esinduses, kus kolm meest on suutnud omavahel kokku ja lahku minna peaaegu kõikvõimalikel viisidel.

Võimuliit koosnebki seetõttu üksikutest persoonidest, mitte nimekirjadest. See tähendab, et tolle vajaliku ühisosa leidmine nõuab suurt tööd ning meeletut energiat, et kõigi osalistega veel ja veel ja veel rääkida.

Priit Toobal on küll kohtusse pöördunud, aga vähemalt esimese hooga on ta opositsionääri rolli omaks võtnud ning kohe ka uue võimu surve alla seadnud. Neljapäeva hommikuks oli valla kantselei registeerinud kolm Toobali esitatud arupärimist. Ja need polnud mitte mingid ühelauselist poliitiliselt küpset vastust vajavad kergelt ebamugavad küsimused – iga arupärimine koosneb vähemalt viiest põhjalikku käsitlust vajavast küsimusest. Pikimas on aga koguni 11 eraldi küsimust.

Kui eelmine opositsioon lasi võimuliidul suuresti omavahel tülitseda ja ise vahele ei seganud, siis Toobal oma kogemusi ja energiat vaka all ei hoia. Ta on andnud selgelt mõista, millega tuleb koalitsioonil nüüd tegemist teha.

Selline töö maht võib tekitada pingeid, pinged konflikte ning tülides võimuliit kaugele ei purjeta.

See, mida otsustab halduskohus, tundub üldpilti vaadates üsna tühine. Kui võimuliidus on vähemalt 11 inimest, püsib vallavalitsus ka sel juhul, kui kohus 22. septembri istungi otsused tühistab – lihtsalt vallavalitsus tuleb uuesti valida, ja püsib toetus vallavalitsuse otsustele. Kui vastse vallavanema ja volikogu esimehe taga enamust pole, ei aita neid ükski kohtuotsus.

Märksõnad
Tagasi üles