N, 8.12.2022

Juhtkiri ⟩ Kremli tragöödia

Sakala
Kremli tragöödia
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sakala logo
Sakala logo Foto: Sakala

See, et Viljandis kremliks kutsutava Lääne tänav 6 maja korteris üks mees teist noaga ründas, nii et too vigastuste tagajärjel elu kaotas, on tragöödia.

Asjaolu, et mees kaotas elu alkoholi tarvitamise käigus ja naabrid kirjeldasid teda kui nuhtlust, ei tähenda, et tema surma võiks suhtuda üleolevalt. Ka see, kui alkoholi küüsi jäänud inimene raiskab hulga aastaid oma elust, mille ta võiks veeta märksa sisukamalt, on tragöödia.

Samas on inimlikult mõistetav, et juhtunu tekitab kahetisi tundeid. Võib olla nõus politseijuht Margus Sassiga, kes tõdes, et napsitamine on sotsiaalne probleem, sest rõõmu jagub sellest ainult napsitajale endale, mured jäävad teiste kanda. Häda on aga selles, et me ei ole suutnud sellele probleemile mitte ühtegi lahendust välja mõelda. Keeruline öelda, kui edukalt on töötanud liigse alkoholitarvitamise vastu suunatud kampaaniad – ärahoitut pole ju võimalik mõõta –, ent juba alkoholi meelevalda langenud inimestega oleme tegelikult abitud. Ning seda üksikisiku, kollektiivi, ühiskonna ja ka jõustruktuuride tasandil.

Kui napsitaja just märkimisväärselt avalikku korda ei riku, jäävad politsei käed lühikeseks: joobes linnakodaniku võib küll kainenema toimetada, ent kui ta uuesti vabaks lastakse, läheb ta tihtipeale otse jaoskonnast uue pudeli järele. Nii võibki tunduda, et ainus võimalus midagi ise ette võtta on mitte sekkuda, vaid ennast sellest olukorrast eemaldada: alkoholi küüsis lähedase või sõbraga suhtlemine lõpetada, napsitav töötaja lahti lasta, ühistud saavad algatada korteri sundmüügi, tänaval saame teisele poole teed minna ... Aga mingit abi niigi elu hammasrataste vahele kinnikiilunud inimesel sellest ei ole.

Kes suudab välja mõelda viisi, kuidas aidata neid, kes pahatihti ei soovigi, et neid aidataks, mõtleb ühtlasi välja viisi, kuidas ära hoida kremli tragöödia sarnaseid juhtumeid.

Märksõnad
Tagasi üles