N, 8.12.2022

Maapõu ei andnud uurijatele veel hauatähiseid välja

Margus Haav
, reporter
Maapõu ei andnud uurijatele veel hauatähiseid välja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mõisnike hauatähised jäid seekord leidmata, kuid otsinguid pole plaanis pooleli jätta.
Mõisnike hauatähised jäid seekord leidmata, kuid otsinguid pole plaanis pooleli jätta. Foto: Marko Saarm

Viljandi linnavalitsus soovib endiselt leida üles mõisnike hauakohad nõndanimetatud mõisnike kalmistul lauluväljaku taga. Möödunud aastal tehtud georadari uuringu andmetele tuginedes käisid neid seal nüüd otsimas arheoloogid, kuid suuremad leide seekord ei olnud.

Arheoloog Heiki Valk rääkis, et georadar oli võimalike hauatähiste järgi kindlaks määranud haudade võimalikud asukohad ning nendele nüüd erilist tähelepanu pööratigi.

«Kontrollisime neid anomaaliaid, mida georadar avastas, et näha, kas seal on lõhutud hauatähiste tükid või mingid muud kivid,» kõneles Valk. «Hauatähiste tükid olid meie peamine eesmärk, aga ühtegi nendest me ei leidnud. Meie leiud on seotud keskajal siin asunud kabeli ja surnuaiaga.»

Väljakaevamisi teinud Tartu ülikooli arheoloogiatudeng Mait Raudsepp lisas, et välja tuli mitmesuguseid luid, nende hulgas arvatav inimese pealuu tükk.

«Midagi eriti üllatavat selles pole, keskajal asus siin Katariina kabel ning on teada, et siia on inimesi maetud,» rääkis Raudsepp. «Samuti leidsime teokarbi, mis võib olla palverännuga seotud.»

Enamik päevavalgele tulnust oli seotud nõukogude perioodiga, kuid leiti ka värvitud krohvitükke, mis võivad olla pärit keskaegsest kabelist.

Raudsepp lisas, et mõnes georadari uuringuga ära-märgitud kohas paljastusid mõisaaegsete, arvatavasti XIX-XX sajandist pärit väikeste hoonete vundamentide osad.

«Mördi asemel oli seal savi, mis viitab vähem tähtsale hoonele, näiteks kuurile,» pakkus Raudsepp.

Teadaolevalt on kalmistule maetud viis Viljandi mõisnikeperekonna liiget: parun Oswald Paul Conrad Constantin von Ungern-Sternberg, paruness Marie Anna Eugenie von Ungern-Sternberg, Otto Oswald Karl von Mensenkampff, paruness Emily Sophie Alexandrine von Ungern-Sternberg ja Alexandrine Alice Emily von Mensenkampff.

Ehkki mõisnike kalmistul on taastatud osa piirdemüürist, alale paigutatud mälestuskivi ja restaureeritud kalmistuvärav, ei ole ükski hauatähis nähtaval ning nüüd soovibki linn teha selgeks, kas tähised on üldse alles ning kus need täpselt asuvad.

Viljandi linnavalitsuse kultuuriväärtuste spetsialist Monika Vestman ütles, et kõigi koordinaatide kohaselt oleks pidanud üks rist olema täpselt seal, kus kaevati.

«Võtsin ühendust uuringute tegijaga, tema hinnangul peaks kaevama pisut sügavamalt,» rääkis Vestman. «Jätkame uuringuid kindlasti.»

Märksõnad
Tagasi üles