N, 8.12.2022

Sügavast kraavist pimedas maanteele hüpanud põdrad põhjustasid raske õnnetuse

Marko Suurmägi
, peatoimetaja asetäitja
Sügavast kraavist pimedas maanteele hüpanud põdrad põhjustasid raske õnnetuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Õnnetusse sattunud Toyota tuleb nüüd maha kanda, sest taastada seda enam ei õnnestu.
Õnnetusse sattunud Toyota tuleb nüüd maha kanda, sest taastada seda enam ei õnnestu. Foto: Erakogu

Esimesest teele jooksnud põdrast suutis ööl vastu laupäeva Põltsamaalt Viljandisse sõitev Kalev Saag mööda keerata, aga emapõdra järel jooksnud mullikast enam mitte. Auto läks mahakandmisele, autos olnud inimesed said muljuda, põdramullikas hukkus.

Öine teekond Viljandisse oli juba lõppemas, kui põdrad Varesemägede lähedal, linnast kaheksa kilomeetri kaugusel teele jooksid. Öö oli väga udune ning osa teest pidi Kalev Saag läbima lähi- ja udutuledega. Auto kiirus oli kohati napilt 60 kilomeetrit tunnis, aga just Varesemägede lähedal kerkis udu kõrgemale ja sai sõita ehk kümme kilomeetrit tunnis kiiremini.

Pisut enne õnnetust sõitis Saag kaugtuledega ning autole kinnitatud leedtuledega, mis andsid tublisti lisavalgust. Need tuled on just loomade märkamiseks ja peletamiseks. Aga pikal sirgel tuli vastu üksik auto, mis juba enam kui kilomeeter enne kohtumist lülitas kaugtuled pooltulede vastu. "Kirusin veel endamisi, et nii vara, aga lülitasin viisakusest ka. Kõrvalistuja jõudis veel mainida, et siin jooksevad põdrad teele, kui põder oligi teel," meenutas ta.

Reageerimiseks aega sisuliselt ei jäänud. Esimesest loomast suutis Saag mööda põigata, aga napilt meeter tagapool oli mullikas. Kokkupõrke tagajärjel mullikas hukkus ning Toyota Siennal avanesid kõik kümme turvapatja.

"Ma ei teadnudki, et autos saab olla nii palju turvapatju," tunnistas Saag. "See oli tõeliselt turvaline auto. Kindlasti päästis see elusid ja ma olen seepärast autole tõesti tänulik."

Auto ise pärines aastast 2016 ja toodud on see USA-st. Tegelikult oli see veel laupäeva hilisõhtul Põltsamaalt teed alustades üsna uueväärne. Sõitnud 77 000 kilomeetrit, läbinud just kõik hooldused ja ülevaatuse ning kõikvõimalike kindlustustega.

Pärast kokkupõrget Saag ja tema kaassõitja sündmuskohal hukkunud põtra ei märganud. Politsei leidis ta hiljem kraavist. Vastu tulnud auto peatus ning seal olnud inimesed kontrollisid, kas kokkupõrke üleelanutega on kõik korras. Kalev Saag võttis autos olnutelt kui ainsatelt tunnistajatelt kontaktnumbri ning siis auto lahkus.

Mõne aja pärast jõudsid kohale kõik operatiivsõidukid. Kaassõitja viidi igaks juhuks haiglasse kontrolli. Päästjad vabastasid tee ning politseinikud kutsusid jahimehed.

Saag rääkis, et enam kui 30 aasta pikkuse juhistaaži jooksul on ta loomadega liikluses kokku puutunud korduvalt, aga nii rasket õnnetust pole kunagi juhtunud. Korra on talle kurg lennanud nokkapidi esiklaasi ning mõned väiksemad loomad on otse rataste alla jooksnud. Ta nentis, et selliseid õnnetust ei ole võimalik tee peal olles vältida. "Kui kurg sulle otse esiklaasi pikeerib, siis ei saa kuhugi pöörata," lausus ta.

Laupäevaöise õnnetuse üks põhjus võis Saagi meelest olla ka asjaolu, et põdrad jooksid teele nelja meetri sügavusest maanteekraavist. Enne teele hüppamist polnud neid võimalik märgata.

Eesti jahimeeste selts pöördus eelmise nädala lõpul autojuhtide poole, et neid hoiatada äsja alanud suurulukijahi hooajal tekkiva suurema loomade liikumise eest. Jahimeeste sõnul on võimalik, et põdrad ja teised suuremad loomad satuvad teele varasemast sagedamini.

HOIATUS

Jahimeeste soovitused autojuhtidele.

* Olge eriti tähelepanelik päikesetõusu ja -loojangu eel. Ettevaatlik tuleb olla piirkondades, kus võib käia jaht. Paljudes jahiseltsides on sel puhul kasutusel märk "Ettevaatust, jaht!".

* Liiklusvahendiga tasub metsapiirkonnas sõita sellise kiirusega, et looma teele ilmudes saaks turvaliselt kiirust vähendada või peatuda.

* Kui ulukid ületavad sõiduteed, tuleks peatudes sõidukil lülitada sisse ohutuled, et anda märku kaasliiklejatele.

* Kui sõidutee ületab metsloom, siis tasub alati arvestada, et ta ei pruugi olla üksi ja mõne aja pärast võib ilmuda teine, kolmas ja nii edasi.

Allikas: Eesti jahimeeste liit

Märksõnad
Tagasi üles