N, 8.12.2022

GALERII ⟩ Noorkotkad ja kodutütred seiklesid öö läbi metsas

Priscilla Õmblus
Noorkotkad ja kodutütred seiklesid öö läbi metsas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Noorkotkad ja kodutütred seiklesid öö otsa metsas ning läbisid mitut masti ülesandeid täites ligi 30-kilomeetrise raja.
Noorkotkad ja kodutütred seiklesid öö otsa metsas ning läbisid mitut masti ülesandeid täites ligi 30-kilomeetrise raja. Foto: Gunnar Teas

Sel nädalavahetusel võtsid Eesti noorkotkaste ja kodutütarde neljaliikmelised võistkonnad mõõtu Viljandi vallas peetud patrullvõistlusel "Laidoneri rada", kus põhirõhk oli meeskonnatööl.

Nagu ütles Kaitseliidu Sakala maleva teavituspealik Gunnar Teas, panid noorkotkad ja kodutütred end proovile ligemale 30-kilomeetrisel rajal. Eelkõige sai proovile pandud nende kaardilugemis- ja meeskonnatööoskus.

Võistlusele anti avapauk reedel kell 20.30 kindral Johan Laidoneri sünnikohas. Pärast korraldajate kõnet ja edusoovimist läks 29 võistkonda ühisstardist teele.

"Rajalemineku järjekord pandi paika esimeses kontrollpunktis vastavalt sellele, kuidas võistkonnad sinna kohale jõudsid. Õigel ajal õigesse punkti jõudmine eeldas head ajaplaneerimise ja kaardilugemise oskust," rääkis Teas.

Öö läbi väldanud teekonnal pidid noored Tease sõnul läbima kontrollpunkte ning täitma ülesandeid, mis on seotud noorkotkaste ja kodutütarde järgukatsega. Igas kontrollpunktis oli noortel ülesandega tutvumiseks ja strateegia paikapanekuks kümme ning lahendamiseks kaheksa minutit.

"Ülesannete lahendamisel oli äärmiselt oluline meeskonnatöö. Näiteks tuli läbida 25-meetrine rada omapärase sõidukiga: viie toru peal euroalus. Sellele pidi mahtuma kogu punt. Üks tõmbas seda köie abil edasi ja teised tõstsid tagantpoolt torusid muudkui ette alusele alla. Kui lõppu ei jõudnud, siis läksid kirja meetrid, mis läbitud said," kõneles Teas. "Või siis tuli neljakesi tõsta köite vahele kinnitatud konksuga paku abil torniks neli pakku. Kel üksteisemõistmine ja kiirus klappisid, said ülesande ruttu tehtud."

Tease sõnul oli noorkotkastel ja kodutütardel ka nuputamist, et demonstreerida õpitut ja laia silmaringi. Näiteks kuidas saada kokku pusle, mis on laual tagurpidi ja mille tükid erikujulised. Niisamuti tuli kompamise teel ära tunda esmaabivahendeid ning tunda ka Euroopa riikide lippe ja kalu.

"Kusjuures kalaülesanne polnud niisama lihtsalt piltide vaatamine. Esmalt tuli pugeda päästevesti, sõuda järvele, leida üles 10 ujuvplokki, need välja õngitseda ja siis nende küljes olevatelt piltidelt uimelised tuvastada," rääkis Teas.

Tease sõnul sai kontrollpunktides ikka nalja ka. Näiteks tuli noortel viia üle mahalaotatud koormakattest "jõe" kapsas, kits ja hunt. "Esmalt loosis iga võistleja endale rolli ja tegi selle kaaslastele pantomiimi abil selgeks. Paadimees sai pähe kaabu, hunt vilditud mütsi, kapsas rohelise mütsi ja kits roosa paruka. Paadiks oli käsikäru ning kogu suhtlus käis kehakeeles. Kogu mets rõkkas naerust ja nii mõnigi tiim ütles, et see oli üks ägedamatest ülesannetest."

Tease sõnul polnud punktist punkti rännak niisama kulgemine looduses, vaid kogu aeg tuli olla valvel, sest vastutegevus luuras, et võistlejatelt punkte ära võtta.

Laupäeval kella 20 paiku jõudsid võistlejad Sakala malevasse, kus said enne lõpptulemuste selgumist lasketiirus näidata täpset silma ja osavat kätt.

ESIKOLMIKUD

Noorte Kotkaste arvestus

  • 1. koht Põlva NK (Karl-Kristjan Ilus, Harri Sikka, Marvin Poltan, Rasmus Saarna)
  • 2. koht A4 Kuusalu NK (Andreas Idavain, Rasmus Karro, Karut Luur, Allen Larin)
  • 3. koht Ümera NK (Kermo Kaur, Jaarek Vaikmets, Jako Kink, Kristen Kibe)

Kodutütarde arvestus

  • 1. koht Athena Tallinna KT (Gerda Sepp, Birget Kõrvel, Lisette Tafenau Chrisanne Tamm)
  • 2. koht Põlva KT (Karoliina Kets, Ronja Tork, Sirelin Timmermann, Eliise Roosen)
  • 3. koht Jaagupi Karud (Heidi Sai, Hanna-Mirell Sinivee, Eerika Sarapuu, Reti Lii Vaher)
Allikas: Gunnar Teas
Märksõnad
Tagasi üles