N, 8.12.2022

Täna algab ajujahihooaeg

Priscilla Õmblus
Täna algab ajujahihooaeg
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
1. oktoobrist algab ajujaht ja koertega jaht sõralistele ulukitele. Nädalavahetustel peetavad ühisjahid võivad suurendada metsloomade liikuvust.
1. oktoobrist algab ajujaht ja koertega jaht sõralistele ulukitele. Nädalavahetustel peetavad ühisjahid võivad suurendada metsloomade liikuvust. Foto: Marko Saarm

Et 1. oktoobril algab sõralistele ulukitele peetava ajujahi hooaeg ning nädalavahetustel asetleidvad jahid võivad suurendada loomade liikuvust, kutsub Eesti jahimeeste selts inimesi üles tähelepanelikkusele nii metsas kui asulavälistel teedel.

Seltsi tegevjuhi Tõnis Kortsu sõnul on sõralistele jahi pidamise eesmärk nende arvukuse reguleerimine. "Liialt kõrge arvukus põhjustab õnnetusi maanteedel ja erinevaid haigusi ning samuti suurenevad kahjud nii põllumajandus- kui metsakultuuridele. Kui palju täpselt tuleb küttida, selle ülesande annavad jahimeestele maakondlikud jahindusnõukogud, olles arvestanud sealjuures teadlaste soovitusi," märkis ta ning lisas: "Kui kohtate nädalavahetustel metsasihtidel ja teedel oranži riietusega jahimehi, siis on kindlasti tegemist ühisjahiga suurulukitele. Palume mõistvat suhtumist, sest jahimehed täidavad nii ühiskondlikku kui riiklikku tellimust ulukite arvukuse reguleerimisel ja metssigade puhul ka taudiohu vähendamisel."

Jahindusnõukogudes on kokku lepitud, et sellel jahiaastal kütitakse Eestis 4451 põtra, 3263 punahirve ja 21 764 metskitse. Jahindusnõukogu otsuse ja keskkonnaameti peadirektori käskkirja kohaselt tuleks küttida ka umbes 14 000 metssiga, mis oli ka teadlaste soovitus.

Jahieeskirja järgi kestab ajujaht põdrale 15. detsembrini, metskitsele 31. jaanuarini, punahirvele 15. veebruarini ja metsseale jahikoeraga 31. märtsini.

OHUTUS

Nõuanded ohutuks liiklemiseks ajujahi ajal

  • Ole eriti tähelepanelik päikesetõusu ja -loojangu eel, mil metsloomadel on loomupäraselt suurem aktiivsus. Ettevaatlik tuleb olla nädalavahetusel piirkondades, kus võib jaht toimuda. Paljudes jahiseltsides on kasutusel märk "Ettevaatust, jaht!", mis annab inimestele märku jahi toimumisest.
  • Ajujahi kütiliini ei paigutata aktiivselt kasutatavatele teedele. Metsas liikudes ja reas seisvaid jahimehi ehk kütiliini kohates ei maksa karta. Küll aga tuleks jahimeestele endast märku anda ja alalt vaikselt eemalduda.
  • Liiklusvahendiga metsapiirkonnas liigeldes tasub sõita sellise kiirusega, et looma teele ilmudes saaks turvaliselt kiirust vähendada või peatuda.
  • Kui ulukid ületavad sõiduteed, siis peatudes tuleks sõidukil sisse lülitada ohutuled, et anda märku kaasliiklejatele.
  • Kui sõidutee ületab metsloom, tasub alati arvestada, et ta ei pruugi olla üksi ja mõne aja pärast võib ilmuda teine, kolmas ...
Allikas: Eesti jahimeeste selts
Märksõnad
Tagasi üles