N, 8.12.2022

Põhja-Sakala valla pensionärid panevad peo püsti

Egon Valdaru
, reporter
Põhja-Sakala valla pensionärid panevad peo püsti
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Kevadel pidas eakate klubi Meelespea Suure-Jaanis oma 35 sünnipäeva.
Kevadel pidas eakate klubi Meelespea Suure-Jaanis oma 35 sünnipäeva. Foto: Marko Reimann

Põhja-Sakala vallas on eakatel ärgas seltsielu. Teist aastat käib vallavolikogu juures koos seenioride ümarlaud ning sel laupäeval Suure-Jaani koolimajas teoks saavale eakate päevale tullakse kohale igast valla otsast.

Esimest korda asetleidva eakate päeva peaesineja on Voldemar Kuslap koos ansambliga Horoskoop ning üles astub ka kohalike noorte ansambel Maarika Reimandi juhendamisel.

Peakorraldaja, Põhja-Sakala kultuurikeskuse juhi Sirje Fedjuki sõnutsi jagub tegevust pikaks päevaks: kavas on õpitoad ja väike laat, kõlavad lõõtsalood ... Igale eakale tagatakse prii küüt vallakeskusse ja pakutakse tasuta suppi. «Selleks et pikal päeval meelt ja keha ergutada, toimub ka toolivõimlemine,» lisas Fedjuk.

Notar ja arst

Nagu peakorraldaja ütles, on ühte õpituppa kutsutud notar, kes selgitab testamendi- ja pärimisasju. Coop Pank tuleb rääkima sellest, milliseid teenuseid ta pakub, ja Omniva pakiteenustest. Üks valla töötaja kõneleb energiakriisist, jagades ühtlasi näpunäiteid, kuidas sellega paremini toime tulla ja kuidas kodus elektrit säästa. Üritusel on kohal ka haigla meditsiinitöötaja, kes mõõdab soovijail vererõhku ja määrab veresuhkru taset.

Suure-Jaanis on eakate pidudel orkester omast käest võtta.
Suure-Jaanis on eakate pidudel orkester omast käest võtta. Foto: Marko Reimann

Laadamõte tuli Fedjuki sõnutsi seenioride ümarlaual. «Mina sukeldusin poole pealt korraldamisse.»

Suure-Jaani koolimaja sai peoks valitud sellepärast, et seal on esinduslik saal ning seal saab tagada ka suurema hajutatuse, pidades silmas praegust viiruste aega.

Põhja-Sakala valla pensionäride kohta lausus Sirje Fedjuk: «On näha, et mida rohkem neid kaasatakse, seda enam nad söandavad oma mõtteid avaldada, mis on äärmiselt vahva.»

Seenioride ümarlaud

Peo organiseerijate seas on ka vallavolikogu juures tegutseva eakate esinduskogu, seenioride ümarlaua liikmed eesotsas esimehe Ully Hanseni ning esimehe asetäitjate Tiina Leisi ja Viive Lehtlaga.

Ully Hansen veab Suure-Jaanis eakate klubi Meelespead. «Meil läheb väga hästi, kultuurimajas käivad koos tantsijad, võimlejad ja käsitööring, käib klubiline tegevus, koosviibimistele kutsume külalisi esinema ning meil on oma orkester, mis peoõhtutel esitab 60-ndate ja 70-ndate lugusid. Vastlapäeviti käime kelgutamas, ekskursioonidel käime, alles olime Tallinnas Toompeal, Lennusadamas ja vaaterattal ... Energiat on meie eakatel palju,» kõneles ta.

Ümarlaual sai Hanseni sõnutsi välja pakutud eakate päeva mõte ning selle tarvis ka rohkesti ideid. «Priit Toobal (hiljutine Põhja-Sakala volikogu esimees – toimetus) ühel hetkel andis järje üle Sirje Fedjukile, öeldes, et meie võime puhata, sest me ei ole palgalised.»

Hansen lisas, et eakate seltsielu on vilgas mitmel pool vallas, näiteks Võhmas on aiandus au sees ja Paala rahvamajas Reegoldi külas on kuus paari tantsijaid. «Vald on tublisti toetanud ja andnud igale eakate klubile iga aasta 400 eurot toetusraha.»

Koksvere õitseb

Koksvere maanaiste selts on eestvedaja Tiina Leisi sõnutsi kohalikus seltsimajas koos käinud 1999. aastast ja viimane aasta on olnud väga elav. «Korraldame vahvaid ettevõtmisi, eelkõige eakatele, aga osaleda võivad kõik.

Traditsiooniks on saanud jõululaat, kus kohalik rahvas oma tooteid müüb. Meie seltsi esinaine on praegu ­Ille Riisk, tema abikaasa Tarmo Riisk just remontis seltsimaja treppe ja tasapisi aitab meid küttepuudega,» rääkis ta ning kiitis valla seenioride ümarlauda, kus on 20 liikme ringis.

«Oleme väga rõõmsad, et meid sinna on kutsutud. Vald on suur ja pikk soolikas, saame selle kohta rohkem teada. Oleme kohtunud Võhmas ja Kõpus, tutvunud sotsiaalmajade, vanadekodude ja päevakeskustega. Saame oma küsimustele alati vastused ja saame minna, kuhu soovime. Esimesed aastad peale valdade liitumist ei teadnud me, mis kusagil toimub, nüüd oleme kursis, mis teenuseid vald osutab ja kust neid kätte saab.»

Kevadel pidas eakate klubi Meelespea Suure-Jaanis oma 35. sünnipäeva.
Kevadel pidas eakate klubi Meelespea Suure-Jaanis oma 35. sünnipäeva. Foto: Marko Reimann

Valdade ühinemisest Leisi arvates kokkuvõttes midagi head sündinud ei ole, sest teenused on kaugenenud, näiteks perearsti juurde peab minema Suure-Jaani või Põltsamaale, samas on bussiühendus Suure-Jaaniga kehv. «Bussiliiklus on nii harv, et harvem ei saa olla: hommikul lähed ja õhtul jõuad tagasi. Vanal ja haigel on raske abi saada, peab kellegi autoga tellima.»

Kõpu käib teatris

Viive Lehtla veab eakate klubi Kõpus. «Koos oleme käinud kord kuus, aga koroonaajal tegevus vahepeal

soikus,» kõneles ta. «Tihti käime teatris ja muudel väljasõitudel ning peame sünnipäevi. Suure-Jaanis käime kontsertidel ja Vastemõisa rahvateatri etendused oleme seal kõik ära vaadanud. Koos käib enamasti üle 15 inimese. Kirja paneb end paarkümmend, aga

mõnel läheb tervis kehvaks või on vaja minna arsti juurde.»

Lehtlagi leiab, et seenioride ümarlaud on suurepärane ühendus. «Saame omavahel asju arutada ja ühiselt korraldada. Saame ettekujutuse, kuidas teised klubid toimetavad, ning teame, mis vallas toimub.»

Laupäevasele eakate peole mõeldes avaldas Lehtla lootust, et see tuleb vägev.

Märksõnad
Tagasi üles